Published On: 7 Janar, 2016

Donald Lu me udhëzime direkte nga Shtëpia e Bardhë për ndëshkimin e krimit të organizuar!

Shtetet e Bashkuara të Amerikës “nuk do të gjejnë qetësi” derisa procesi të përfundojë, tha ambasadori amerikan Donald Lu, duke folur për reformën në drejtësi, në një intervistë për BIRN. Këmbëngulja e ambasadorit vjen nga një porosi e marrë direkt nga eprorët e tij në Shtëpinë e Bardhë.

“Po bëjmë vetëm punën tonë”, i tha ambasadori gazetares së BIRN, duke shpjeguar: “Të gjithë ne në Ambasadën Amerikane jemi të përqendruar në reformën në drejtësi për shkak të udhëzimit direkt nga zyrtarë të lartë në Shtëpinë e Bardhë dhe në Departamentin e Shtetit. Ata na kanë thënë qartësisht se prioriteti numër një i Qeverisë Amerikane në Shqipëri është të mbështesë reformat e nevojshme për pranimin e Shqipërisë në BE” tha ambasadori.

Lu ishte i bindur se reforma do t’i japë fund pandëshkueshmërisë dhe do të ndalojë korrupsionin politik, por paralajmëroi se shqiptarët “nuk duhet të presin një mrekulli brenda natës”.

“Verifikimi dhe largimi i prokurorëve dhe gjyqtarëve mund të marrë tre vite ose më shumë. Rekrutimi dhe trajnimi i Byrosë Kombëtare të Hetimit për të kryer hetimet anti-korrupsion do të kërkojë më shumë se një vit. Krijimi i këshillave të caktimit të gjyqtarëve dhe organeve disiplinuese do të marrë disa muaj kohë,” shpjegoi Lu.

“Në javët e fundit, jam impresionuar nga uniteti i liderëve të Partisë Socialiste, Partisë Demokrate dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim në favor të një reforme që miraton një zbatim të plotë të rekomandimeve të Komisionit të Venecias” tha ambasadori për BIRN.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...