Published On: 31 Janar, 2016

Dokumenti për Asociacionin, vitin e ardhshëm?

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, të premten në mbledhjen e Qeverisë ka përsëritur edhe njëherë qëndrimin e tij se themelimi i Asociacionit të Komunave më shumicë Serbe do të bëhet konform aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese

Por, për opozitën legjitimiteti ka humbur në momentin kur Qeveria është shpallur antikushtetuese.

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ahmet Isufi, thotë se hapi i parë që duhet bërë është që kjo qeveri të jap dorëheqje dhe të vijë një qeveri tjetër kredibile, transmeton Blic.

E, Nenad Rashiq, nga Lista Serbe, është shprehur skeptik se dokumenti për ASK-në mund të ridizajnohet, debatohet dhe aprovohet deri në vitin 2017.

Për analistin politik, Donik Sallova, kryeministri Mustafa do të duhej t’i përmbahej fjalës së tij dhe të mos shkonte në Bruksel për të negociuar pasi ai ka humbur tashmë kredibilitetin.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...