Published On: 25 Prill, 2016

DOKUMENTE rrëqethëse Beg Rizaj, Mirsad Ndrecaj, Arben Rexhaj dhe Samid Kastrioti u ekzekutuan pas arrestimit (Video)

 • Dëshmitë e vrasjes së Beg Rizajt dhe Arben Rexhajt, përforcojnë edhe më shumë dyshimet e familjarëve se udhëheqësit kryesorë të grupit të Kumanovës janë likuiduar pas arrestimeve.

Autopsia e bërë në Institutin e Mjekësisë Ligjore në Shkup, dëshmon se Rizaj dhe Rexhaj janë vrarë thuajse në mënyrë identike.

Në dëshminë e Beg Rizajt konstatohet se vdekja e tij është pasojë e plagës në kokë, në lartësi prej 178 centimetra, matur nga shputa e këmbëve.

“Vdekja e tashmë të ndjerit Beg Rizaj, në moshë 38 vjeçare, është e dhunshme dhe është shkaktuar si rezultat i ndërprerjes së trurit për shkak të plagës nga plumbi në kokë. Plaga gjendet në pjesën e majtë të ballit, në lartësi 178 centimetra”, thuhet në ekspertizën e Beg Rizajt.

Plaga e Rexhajt, nga ana tjetër, është thuajse në të njëjtin vend, me vetëm 1 centimetër më lart dallim nga plaga e Beg Rizajt.

“Vdekja e të ndjerit NN me shifër 309, më vonë i identifikuar si Arben Rexhaj, në moshë 44 vjeçare, është e dhunshme dhe është pasojë e plagës nga plumbi që ka kaluar përmes trurit. Plaga hyrëse gjendet në ballë, në lartësi 179 centimetra matur nga shputa e këmbës”, thuhet në eskpertizën e Arben Rexhajt.

Përveç Rizajt dhe Rexhës, Këshilli dyshon se edhe Mirsad Ndrecaj dhe Samid Kastrioti janë kapur të gjallë dhe më pas janë ekzekutuar. Dyshimet për vrasjen e mundshme të disa nga pjesëtarët e grupit të Kumanovës pas arrestimit të tyre u shfaqën edhe pas publikimit të shkresës zyrtare nga Ministria e Jashtme e Maqedonisë drejtuar Ambasadës së Kosovës, ku Mirsad Ndrecaj dhe Beg Rizaj numërohen në mesin e të arrestuarve të vdekur./shenja.tv

T
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mal Uka thotë:

  As mos u rrenqethni e hiq mos u kerrleshni Ky grup separi e ka qite ne rrezik popullaten shqipetare te asai lagjes se ligocve ! Ky grup siq po thuhet ka qene ne lidhje me sherbimet e mshefta maqedone Nese eshte keshtu cfar e mire do pritej qe keta ti sjellin shqipetarve?!!! Nga ana tjeter nese kan patur lidhje me sherbime sekrete maqedone rrjedh se keta ishin te shitur per pare ! Kryesorja keta far trimash u dorzuen si qyqan te shame , me krye per ziti , te ulur ne gjunje si edhat ne kasaphane Kumanova as lagja e ligocve nuk ishin ne lufte Cka deshten keta atje Shkurt ???!!!!
  si e kan lype e kane gjete ! Maqedonija eshte shtet dhe
  nderhyrjet nga jasht prej grupeve nuk i perkrahe asnje force e shtet i botes Pra mos u merrni me ta Le te lypin
  ndihem prej atyre qe i kan angazhue ne kete drejtim !
  Kryesorja keta nuk kan lidhje me patriotizmin e as me
  dashamiresine kombetare Do te arsyetohen nese shpallen
  te qmendur ! Kete mendim po e shprehi duke u bazue ne
  shkrime gazetash !dhe mjete tjera te informimit !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...