Published On: 4 Prill, 2016

Dokument i rrallë, nga emërimet në FARK (Dokument)

  • Kapitenin Nevruz Berisha me datën 25.08.1998 e kishte emërue në anëtar Shtabi të Përgjithshëm të FARKU-t, ministri Ahmet Krasniqi, si kryeshef të shërbimit të Indendanturës me gradën Nënkolonel.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/wikileaks-publikon-dosjen-kriminale-te-hashim-thacit/

http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-shqiperia-ne-kohen-e-skenderbeut-ishte-kater-here-me-e-madhe-se-serbia/

Xhevat Rexhaj
Dokument i rrallë deri më sot nga emërimet që kishte bërë Z. Ahmet Krasniqi në SHP të FARKU t. FARK u ishte ushtri e rregulltë, ishte me kierarki të rregulluar, kishte epror të zotët. Nji ndër eprorët e emëruar për në Shtabin e Përgjithshëm ishte edhe eprori Kapiteni i klasit të parë Intendant Z. Nevruz Berisha. Z. Berisha ishte i emëruar si kuadër ushtarak me një vetëdije kombëtare dhe atdhetare, andaj edhe atë emërim si tregon vet Z. N. Berisha e kishte marrë personalishtë Koloneli Ahmet Krasniqi Minister i Mbrojtjës së Republikës së Kosovës. Z. Berisha edhe pas lufte ishte një dnër kuadrot e forta por modeste e Forcave ushtarake, ishte dhe mbeti besnik i kierarkisë ushtarake të FARK ut, dhe vazhdues i denjë i vizionit të Presidentit Ibrahim Rugova, si e thtë vet Nevruzi Komandanti Suprem i FARK-ut, Z. Ibrahm Rugova. Ky dokument i rrallë i ruajtur me vulen dhe nënshkrimin e Kol. Ahmet Krasniqit rrethë emërimeve në kierarkinë dhe ushtrinë e kohës tregon dhe dokumenton se kishte Ministri, kishte ushtri dhe kishte Forca të Armatosura të Republikës së Kosovës. Z. N. Berisha edhe sot e gjithë ditën ruan modestin dhe njerezin rrethë angazhimeve të tija në FARK, por njiherit Z. Berisha qëndron i fortë në respektimin e vendimeve të FARKU t, e ku vet Z. Berisha ishte pjesë e Shtabit të Përgjithshëm i emëruar nga Ministri Ahmet Krasniqi. – SHQIPTARI.EU
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Yzi ahmeti thotë:

    Te uroj shendet e jete te gjat dhe pergezoj per trimerin dhe burrerin qe ke hallall keshtu flasin ushtaret e shtetit te Republikes se Kosoves qe e ngriti profeti dhe Profesor Dr. Ibrahim Rugova ai shtet kishte kushtetuten e Kaqanikut dhe komplet teritorin e Kosoves e jo kete qe e coptuan ish UDB apo SHIK -u i Komandatave te pas luftes mos u permend asnjeher fjala komandant!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...