Published On: 30 Prill, 2016

Doktori italian gati të bëjë transplantimin e parë të kokës së njeriut

Një doktor italian, shpreson se ai tani do të mund të kryejë transplantimin e parë të kokës së njeriut.

Operacioni i projektuar nga Sergio Canavero do të zgjaste 36 orë dhe do të kushtonte 14 milionë funte, në një procedurë që përfshinë të paktën 150 njerëz, përfshirë doktorë, infermiere, teknikë, psikologë, si dhe inxhinierë të realitetit virtual.

Pas njoftimit të doktorit Italian, një menaxher i kompjuterëve, rusi Valery Spiridonov dëshiron që të jetë pacienti i parë që do bëjë transplantimin e kokës.

valer

Ai vuan nga sëmundja ‘Werdnig-Hoffman’, një çrregullim i muskujve, dhe ndihet i dëshperuar me këtë problem.

Përkundër idesë së Canveros, që imagjinohet të jetë një nga ndërhyrjet më të mëdha kirurgjikale, Lorenzo Pinessi, drejtor i Klinikës Neurologjike në Universitetin e Torinos në Itali, thotë se “kjo procedurë nuk është aspak e realizueshme”. /Insajderi.com

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...