Published On: 30 Prill, 2017

Dobësohuni shëndetshëm me perime e fruta

  • Edhe pse mund të keni njohuri të mjaftueshme mbi gjërat që duhet të konsumoni për të qenë të shëndetshëm dhe për të qëndruar elegantë, ka ushqime që ndihmojnë më shumë se të tjerët për këto qëllime.

Universiteti i Harvardit ka përpiluar një listë me ushqimet që ndihmojnë më shumë për rënien në peshë.

Sigurisht që kjo listë është e “pushtuar” nga frutat e perimet, por kush janë më saktë këto fruta e perime?

• Mollët dhe dardhët

• Manaferrat

• Lulelakra, lakra dhe brokoli

• Spinaqi

Këto fruta e perime kanë më shumë fibra se të tjerat. Gjithashtu, nuk e ngrenë nivelin e sheqerit në gjak.

Universiteti i Harvardit ka publikuar edhe frutat e perimet që mund të shëndoshin. Këto janë patatet, bizelet dhe misri. Duke ngrënë këto ushqime, do të shtoni në peshë, pasi kanë indeks glicemik të lartë dhe më shumë kalori sesa mollët dhe spinaqi.

A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...