Published On: 21 Shkurt, 2016

Do të befasoheni: Ky është efekti i mahnitshëm që torta me çokollatë ka në shëndetin tuaj

Të fillosh mëngjesin me tortë çokollate është vërtetuar se mund të ju n dihmojë për të humbur në peshë.

Kështu të paktën u vërtetua nga Universiteti i Tel Aviv, të cilën ndanë në 2 grupe 193 obezë dhe të rritur jo diabetik të cilët ndiqnin një dietë me pak karbohidrate.

Mëngjesi i tyre përfshinte mëngjesin me 300 kalori ose një mëngjes me 660 kalori e që torta e tyre me çokollatë nuk mungonte.

Sipas studiuesve mëngjesi është koha më e mirë për të konsumuar ëmbëlsira pasi që në atë kohë është procesi kur metabolizmii i trupit është më aktiv dhe mund t’i djegë kaloritë gjatë gjithë ditë.

Një tortë çokollate përmban proteina dhe karbohidrate të cilët ndihmojnë në parandalimin e urisë ndaj ushqimeve të ëmbla përgjatë ditës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...