Published On: 21 Shkurt, 2016

Do ta lejojë Hashimi Isën të shkojë në Londër apo do t’ia bëjnë si me Munihun?

  • Qetësia para Stuhisë!

Shkruan: Beqë Cufaj

Në Konferencën më të rëndësishme në glob, atë të Sigurisë e cila çdo fillimvit mbahet në kryeqytetin bavarez e ku marrin pjesë krerët e Qeverive me Ministrat e tyre të Jashtëm e të Mbrojtjes, Isa dhe Hashimi në çastin e fundit ia çuan një shkresë organizatorit, mikut të madh të Kosovës, Wolfgang Ischingerit dhe i thanë që për shkak të “gjendjes” në Kosovë, sivjet u duhej të rrinin në shtëpi. Që i bie se ishte një marrëzi e portaleve të Prishtinës që Qeveria nuk ishte e ftuar fare në atë forum.

Poaq i rëndësishëm është edhe ky Samiti i së hënës në Londër e në të cilin do të marrin pjesë Kroacia, Bosnja, Serbia, Mali i Zi, Maqedonia, Shqipëria e Kosova. Derisa shefat e qeverive të shteteve fqinje kanë bërë bukur zhurmë për këtë takim i cili natyrisht që gjeneron para dhe mundësi investimesh, këta tanët e kanë futur kokën në zallë dhe askush s’e din a do të shkojnë apo jo.

Ka logjikë. Pasi për 48 orë me radhë me cucë e me macë e luftuan armikun imagjinar të Ambasadorit të SHBA-ve nëpër interneta duke menduar, për më tepër shpresuar që populli do t’ia mvesh armiqësinë me Amerikën opozitës, do të jetë kjo e hënë dita kur me të dy këmbët do t’i kthejë në realitet.

Dhe ky realitet s’duket aspak mirë.

Opozita, përfaqësuesit e saj që do të duhej të ishin në Kuvend. Por ja që ata janë arrestuar- në burgje e shtëpi dhe tash kur PDK e LDK, Hashimi e Isa po kujtojnë që ia kanë hapur rrugën vetes për zgjedhjen e presidentit do të jenë, shih ironinë, së pari, pikërisht Amabasadori i SHBA-ve dhe kolegët e tij nga Quint-i, ata që të tre së bashku (Hashimin, Isën e Kadri Veselin) do t’i ulin në tavolinë dhe do t’ua shpjegojnë këtë punën e Presidentit pak a shumë me këto pika.

Së pari do të jetë më tepër se e pashëndetshme për demokracinë në Kosovë që të bëhet zgjedhja e një Presidenti pa praninë e opozitës në Kuvend.

Së dyti duke i parë rrethanat e krijuara dhe sidomos në Kuvend nuk do të jetë mirë që zgjedhja e Presdinetit të bëhet shkak për përshkallëzim të dhunës së mundshme e cila mund të përfshijë tërë Kosovën.

Së treti për të gjitha palët do të jetë mëse e nevojshme ta pranojnë edhe një ndërmjetësim të Jahjagës e cila do të këshillohet dhe survejohet nga Ambasadorët e Quint-it.

Menjëherë pas takimit Isa duke e pirë çajin e tretë të frutave do t’i fërkojë duart prej gëzimi. Kurse Hashimi do të lëshojë ndonjë sharje, prej atyre të fortave me çaj të zi, që ia bëjnë. Kurse Kadri Veseli do të ndjehet sërish ngadhnjimtari sepse pa u bërë as edhe dy vite don t’i arrijë dy postet më të larta të shtetit: atë të Kryetarit të Kuvendit dhe prej fillimit të Marsit edhe Presidentit të Përkohshëm të Republikës së Kosovës.

Të gjitha duhet të ndodhin përtej supozimeve të “Wunschedenken”. Por ajo që partnerët e Koalicionit ende s’e kanë kuptuar është sa vijon:

Opozita nga kjo e hënë, e hedhur në rrugë, radikalisht do ta ndryshojë qasjen dhe aktivizmin e saj. Nëse pushteti i nxori ata në rrugë dhe atë duke i çuar zhag- gjë që s’e bënte as Jokanoviqi me Sokoloviqin e kompaninë në vitet 90, po kjo opozitë do të provojë nga rruga ta thotë mendimin e saj. Dhe kundërshtojë këtë Qeveri.

Bashkësia ndërkombëtare, dhe kjo ka shumë rëndësi, pothuajse çdo gjë që do ta “vulosë” Kuvendi i Kosovës e e Qeveria s’do ta pranojë si punë të kryer dhe legale. Sepse ka munguar poli tjetër, ai i opozitës, ta thotë mendimin dhe ngrejë dorën. Thënë shqip: në zgjedhje, siç Isa e Hashimi po thonë edhe mund të shkojmë në Qershor të vitit 2018- por deri atëherë do të duhej t’ua japin nga një vizë dy milion të burgosurve të Kosovës në mes të Europës!

Qetësia e fundjavës shënon për Kosovën hyrjen në etapën e re të konfrontimit të Qeverisë me opozitën dhe përkrahësit e saj. Një fije shprese e kam që ndërkombëtarët do të ndërhyjnë. E nëse nuk ndërhyjenë atëherë s’ka si të mos përshkallëzohet dhe eskalojë situata. Me kafe e çaja, bishta nën shalë e qyqarë…

Preludi për një tragjedi në një vend ku aspirata për pushtet i ka verbëruar aq shumë saqë s’po duan e s’po munden të udhëtojnë as në Munih, e ndoshta as në Londër.

Sepse e kanë patur dhe e kanë për vete e karrigat e tyre. Jo për Kosovën!

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...