Published On: 9 Prill, 2016

Djegia e fabrikës në Ferizaj është tragjedi për ekonominë e Kosovës, thotë Abrashi

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, ka vizituar rrënojat e mbetura nga djegia e fabrikës së këpucëve në Ferizaj.

Ai ka thënë se duhet shikuar mundësitë që kjo fabrikë të funksionalizohet sa më shpejt, për të rikthyer në punë 200 punëtorët e vetë.

Abrashi, në Facebook shkruan se kjo tragjedi afariste i ka dëmtuar të gjithë.

“Sot isha në Ferizaj, me rastin e hapjes së disa vendeve të punës. Paraprakisht kishte ndodhur një tragjedi afariste, një zjarr në fabrikën e këpucëve. Vizitova fabrikën dhe takova pronarin me qëllim që t’i them se kjo na ka dëmtuar të gjithëve. Kjo është një tragjedi e madhe, si për ekonominë e Ferizajt ashtu edhe për ekonominë e Kosovës. Për këtë qëllim, të gjithë pa dallim, duhet të shikojnë të gjitha mundësitë, për të ndihmuar që ky biznes të kthehet sa më shpejtë në prodhim dhe që 200 punëtorët të kthehen në vendet e tyre të punës”, ka shkruar ministri, raporton Koha.net.

Kujtojmë se në momentin kur kjo fabrikë u përfshi nga zjarri, brenda saj gjendeshin 100 punëtorë. Nga pasojat e zjarrit, të lënduar lehtë mbetën 4 persona, përfshi edhe një zjarrfikës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...