Published On: 8 Mars, 2016

Dje “kullosni” e “ma hongsh”, sot “urime” e “gëzuar”

Për kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa, deri të martën disa gra kosovare kullosnin ndërsa ato që ia prishnin kryeparlamentarit, Kadri Veselit mund të merrnin përgjigje fyese “Ma hongsh”.

Hiq më të mirë gjatë gjithë vitit në deklarata drejtuar grave nuk janë treguar as akademiku Sabri Hamiti e as deputeti Fisnik Ismaili.

Por të gjithë më 8 mars kanë ndryshuar fjalor.

Gazeta Fjala, sjellë deklaratat e tyre për gratë para festës dhe tani:

Isa Mustafa për gratë

20 shkurt 2016–

Fyerja: : “Ata që ‘frikësohem’ se mos po e lëshojnë Kosovën pasi i ka lëshuar mendja, janë disa gra që i kanë kullotë të gjitha fondet e mundshme nga perëndimi”.

Urimi: 8 mars 2016 – “Gra të nderuara, Sot shënojmë ditën tuaj, që jeni dhe mbeteni simbol i jetës në tërësi, simbol i qytetërimit, zhvillimit dhe civilizimit të vendit”.

Kadri Veseli deputetes Albulena Haxhiu

Fyerja: 24 tetor 2015 – “Ma hongsh”

Urimi: 8 mars 2016 – “Të dashura Zonja, ju ftoj që së bashku ta ndërtojmë një Kosovë ku secila grua të ketë të drejta të barabarta, një Kosovë ku gratë janë sipërmarrëse të suksesshme, profesoresha, mësuese, shkencëtare, artiste, apo çka do dhe çfarëdo që ato dëshirojnë të bëhen, dhe të marrin pjesë në çdo segment të jetës në shoqërinë tone”.

Fisnik Ismaili, deputetes Teuta Rugova

Fyerja: 26 shkurt 2016 – “Qato lula, Teutë, a do me ia çue te varri, a do me i marrë te shpija me i shti n’vazne e me i admirue krejt shpija, apo do me ia falë naj lokes së ngratë lypëse në rrugë, e cila as buk s’ka me hangër, por ti garant mendon se po e ban të lumtun?
Me m’ngue mue, i shtin n’bothë!”

Urimi: 8 mars 2016 – “Granim, edhe pse sot asht zyrtarisht dita e juej, unë zyrtarisht po e them se asnji ditë tjetër e vitit nuk kish pasë kuptim pa ju. Prandej, urimin që po e them me fjalë sot, çdo ditë tjetër e mendoj”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...