Published On: 19 Nëntor, 2016

Djaloshi shqiptar takon Obamën

Të gjithë e mbajnë mend Aleksin, djalin 6-vjeçar nga Shqipëria i cili i shkroi një letër presidentit Barack Obama, ku ofroi ndihmën e tij dhe të prindërve një bashkëmoshatari të tij në Alepo, i cili ra pre e luftës.

Djaloshi sirian u bë i njohur për shkak të plagëve të marra, ndërsa Aleksi për zemërgjerësinë e tij dhe kërkesën e veçantë drejtuar Presidentit të Shteteve të Bashkuara.

Kërkesa e tij nuk ra në vesh të shurdhër. Për humanitetin e treguar, presidenti Barack Obama bëri një ftesë të veçantë. Në Shtëpinë e Bardhë, ku ai pret liderë botërore, këtë herë Obama hapi dyert për Aleksin, djaloshin e vogël që diti të respektonte protokollin e veshjes.

“Dukesh shumë bukur me këtë kostum. Je treguar shumë i sjellshëm dhe i mirë. Shpresoj që thirrja jote të ketë frymëzuar njerëzit kudo që ata janë”, tha Obama.

Aleksi u shoqërua nga prindërit dhe motra e tij e vogël Catherine, ku në fund të gjithë shkrepën së bashku një fotografi.

A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...