Published On: 17 Janar, 2016

Djali i Smajl Hajdarajt, është e dhimbshme mos kapja e vrasësve!

 

Adem Lushaj

 

Smajl Hajdaraj do mbetët në kujtesën e historisë kombëtare si njëri që ishte i vendosur të

respektoi vijën institucionale të presidentit Rugova, por edhe duke vazhduar rrugën atdhetare të

familjes së tij. Mirëpo, familja Hajdaraj përkundër respektit që ka për të gjithë ata që përkujtojnë

birin e tyre, që e nderojnë familjen Hajdaraj, shprehën të zhgënjyer në organet e drejtësisë, duke

kërkuar zbardhjen e gjitha vrasjeve dhe kapjen e kryesve të veprave kriminale. Kështu është

thënë në Akademinë përkujtimore të mbajtur në Pejë, e cila ishte organizuar nën përkujdesjen e

kryetarit të kësaj komune, Gazmend Muhaxheri, e ku pos familjarëve merrnin pjesë edhe

bashkëluftëtar dhe bashkëveprimtar të shumë të LDK-së, në mesin e tyre edhe deputetët e

Kuvendit të Kosovës, Anton Quni, Besa Gaxhorri dhe Armend Zemaj.

 

Për, Gazmend Muhaxherin, kryetar i LDK-së në Pejë, njëherit edhe kryetar i kësaj komune,

subjekti i tij politik, çdoherë do përkujton dhe nderon, jo vetëm veprimtarët e saj, por edhe

familjet e tyre dhe të rënit për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Sipas tij, 14 vite më parë, ishte

dita kur një “pushkë e ligë”, shkrepi mbi trupin e një burri që jetoj e punoj në kohën e rezistencës

aktive antiserbe, të ushtarit të kohës së luftës së armatosur, të deputetit të kohës së shtet ndërtimit

të Kosovës. “LDK-ja gjithmonë do nderon heronjtë, do përkujton dhe nderon veprimtarët e saj,

të cilët ishin bartësit kryesor të aktiviteteve institucionale të shtetit të Kosovës, institucioneve të

presidentit Ibrahim Rugova”, është shprehur Muhaxheri, duke thënë se historikisht është treguar

se Janari ishte muaj i kobshëm për figurat e mëdha kombëtare, siç ishte i kobshëm edhe me rastin

e heroit Smajl Hajdaraj, që mbetët simbol i lirisë dhe shtet ndërtimit të Kosovës. “Smajli, armik

të vetëm e kishte okupatorin shekullor serb, i cili shumë herë ia kishte djegur vendlindjen e tij,

Rugovën e tij të dashur, të bëma që çdoherë i kishte në kujtesë, ndaj edhe ishte orientuar tërësisht

në luftën për liri dhe pavarësi. “Është zhgënjyese që pas 14 vitesh, shteti për të cilin punoj,

rezistoj e luftoj, nuk zbardhi dorën vrastare të Smajl Hajdaraj, sikurse që nuk u zbardhën e rastet

tjera të vrasjeve të figurave kombëtare dhe politike të vijës institucionale të presidentit dr.

Ibrahim Rugova”, ka nënvizuar Muhaxheri, duke thënë se Smajl Hajdaraj do jetë gjithnjë në

kujtesën historike të shtetit të Kosovës.

Ndërkaq, Anton Quni, ish komandat lufte dhe tash deputet i Kuvendit të Kosovës, është shprehur

se, lajmi i para 14 viteve për vrasjen e komandantit dhe deputetit Smajl Hajdaraj, nuk ishte lajm i

rëndë vetëm për familjen e tij, por ishte lajm i rëndë për të gjithë bashkëveprimtarët e tij politiko-

institucional të LDK-së, të cilën bashkë me Smajlin kishin trasuar rrugën e lirisë, pavarësisë dhe

të demokracisë, në krye me presidentin historik, dr. Ibrahim Rugova. “Tashmë pas 14 vitesh kur

Smajli nuk është në mesin tonë, e kur përball kam familjarët, bashkëvendësit dhe

bashkëluftëtarët e tij, mund të them se Smajli i mungon Kosovës, sepse ai ashtu siç ka dhënë

edhe do jepte shumë për procesin e shtet ndërtimit”, ka thënë deputeti Quni, për të cilin Smajli ka

dal nga një derë patriotike, pasi që edhe babi i tij ishte i njohur për atdhetarizëm, çka edhe kishte

vuajtur edhe nëpër burgjet famëkeqe serbe, ku për 9 vite kishte qëndruar në burgun famëkeq të

Goli Otokut, së bashku me shumë burra të trevës së Rugovës. “Jam i vetëdijshëm se sa herë vijnë

Janarët, ripërtërihen dhimbjet për humbjen e Smajl Hajdaraj, por edhe kemi krenarinë për të,

sepse Ai deri në fund u qëndroj besnik idealeve patriotike për liri, pavarësi dhe demokraci, duke

vazhduar rrugën frymën dhe traditën e babait Arif Rekës dhe familjes së tij, sikurse edhe të gjithë

rugovasve të tjerë të njohur për luftën dhe rezistencën ndaj pushtuesve”, ka nënvizuar Anton

Quni, duke thënë se Smajl Hajdaraj është radhitur në panteonin e burrave të shquar që ky komb

ka lindur dhe rritur.

Djali i Smajl Hajdaraj, Blerimi, çmon lart dhe shpreh falënderime për të gjithë ata që nuk kanë

harruar babain e tij, nuk harrojnë veprimtarinë atdhetare të familjes së tij. Mirëpo, sipas tij, këto

nderime dhe respekti familjar, zbehën kur dihet se drejtësia kosovare, ende po hesht karshi

akteve kriminale të ndodhura në Kosovë, krime të bëra ndaj veprimtarëve të shumtë të LDK-së,

bashkëveprimtarëve të presidentit historik, dr. Ibrahim Rugova. “Jemi mirënjohës për të gjithë që

ndajnë dhimbjen me ne, përkujtojnë veprimtarët e çështjes kombëtare, por është për keqardhje pa

aftësia dhe heshtja e institucioneve të Kosovës, në kapjen e kryesve të këtyre akteve

antikombëtare dhe zbardhjen e arsyeve të këtyre e vrasjeve”, është shprehur djali i heroit Smajl

Hajdaraj, duke thënë se babai i tij, ishte i përkushtuar në respektimin e vijës institucionale, ashtu

siç duhet të funksionoj një shtet i mirëfilltë demokratik.

Ndërsa, nxënësit dhe mësimdhënësit e shkollës që mbanë emrin e Smajl Hajdaraj në Pejë, thonë

se është nderë dhe krenari të mbash emrin e këtij atdhetari, emër të cilin do e nderojnë me punë

dhe rezultate në arsim. “Jemi të përkushtuar që emrin e heroit tonë, ta nderojmë me rezultate në

punën tonë arsimore, duke nxjerr kuadro të afta profesionale, edukative dhe atdhetare, ashtu siç

ishte vetë heroi ynë”, shprehën mësimdhënësit e kësaj shkolle, për të cilët “vet emri që mbanë

shkolla e tyre, është motiv për punë, por edhe obligim në nderim të veprës së atdhetarit Smajl

Hajdaraj”.

Smajl Hajdaraj, ish komandat i UÇK-së për regjionin e Rugovës së Pejës dhe ish deputet i

Parlamentit të Kosovës, ishte vrarë katërmbëdhjetë vite më parë, në hyrje të banesë së tij, në

Pejë. Figura e Smajl Hajdaraj, vlerësohet lartë, edhe si një veprimtar i madh i vijës institucionale

të presidentit Ibrahim Rugova, por edhe si luftëtar trim dhe strateg i shkathtë i artit luftarak.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...