Published On: 13 Gusht, 2016

Djali i Adem Grabovci: Babush, Fidani s’e di anglishten | Adem Grabovci: Le ta kap ta mëson anglishten (VIDEO)

Djemtë e Adem Grabovcit, kishin qasje të pakufizuar në kabinetet e ministrave. Ata, kishin autorizime nga i ati që shokun e tyre, Fidanin ta punësonin në Ministrinë e Integrimeve Evropiane.

Këtë ministri e kishte zgjedhur vetë Grabovci për shokun e djemve të tij, Guximit e Ngadhënjimit.

Aty, sipas Grabovcit, e kishte më së miri.

Fidani nuk e dinte anglishten, që ishte njëra prej kritereve të punësimit. Por, ky kriter binte poshtë për të.

Insajderi sjell biseda të përgjuara telefonike të Grabovcit me djemtë e tij si dhe ish-ministren e Integrimeve, Vlora Çitaku, e cila aktualisht është ambasadore e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Një seri përgjimesh për këtë rast, zbulon veprimet e protagonistëve që Fidani të zinte vend në Ministrinë e Integrimeve.

“Babush, Ky Fidani tha, kallxoi…, axhit Adem se ‘unë me anglisht nuk jom fortë mirë’”, i thotë Guximi, të atit me telefon.

“Psee? Qy… s’ka randësi thuj.. anglishten thuj kape mso”, e këshillon Grabovci.

“Po i thash unë i thash. A e din pak a shumë? Tha ‘paj e di kshtu si elementare nuk jes keq’, po tha ‘qysh e lypin ata nuk e di’. Thash e mson. Tha, ‘ani tha t’paktën veç kallxoi axhit Adem që… toni mos me bo, mos mi.. A po din, tha mos mi thonë dikush valla jo s’po e dika, anena e nena”, sqaron Guximi.

“Hajt hiç mos ki dert ti”, ia kthen Grabovci.

Grabovci ndërkohë kishte folur me ish-ministren Vlora Çitaku. Ata ishin marrë vesh se pasi të kthehet ajo nga Amerika, ta priste Ngadhënjimin dhe Fidanin në zyrë.

“Fola djali jem, po, a bohet vonë mas ni jave”, e pyet Grabovci të birin.

“Jo se kom problem, veç po foli me Fidanin pra, po i kallxoj”, ia kthen Guximi.

“Fol me Fidanin se… udh.. ka.. udhëton prapë për Amerikë”, e udhëzon Grabovci.

“Unë po du me ta drejtpërsdrejti me.. le t’jetë n’kontakt. A përndryshe muj me e çu edhe najkun tjetër, po aty e ka ma mirë”, vazhdon ai.

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    Keta qe po pergjohen dhe pergjimet e te cileve po i degjojme cdo dite , nuke eshte asgje tjeter vec se nji pasqyre i votuesve te tyre dhe nivelit te vetedijes se ceket , edukates primitive kurse , kure e degjojme gjuhen me te cilen shprehen protogonistet e pergjuar , tregon edhe preardhjen te tyre pa tradite dhe kulture institucionale

    Përgjigjiuni
    Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...