Published On: 1 Mars, 2016

Ditëve të ardhshme vransira dhe kohëpaskohe shi, të premten më ftohtë

Ditëve të ardhshme vendi ynë do të mbetet nën ndikimin e fushave të ulëta barike që do të vazhdojnë të sjellin mot të paqëndrueshëm me vransira dhe kohëpaskohe me reshje shiu, e në vise malore edhe borë.

Të mërkurën do të mbajë mot kryesisht me vransira dhe intervale me diell. Në mëngjes vende-vende do të ketë edhe riga lokale shiu. Nga dita e enjte me afrimin e një turbullire nga veriperëndimi i kontinentit vransirat do të shtohen dhe priten reshje kalimtare shiu, e ditën e premte me depërtimin e masave më të ftohta ajrore temperaturat pritet të pësojnë zbritje dhe kohëpaskohe priten reshje të dobëta shiu, e në vise malore mbi 1000m mundësi edhe për reshje bore.

Në fundjavë do të ketë intervale me diell dhe vransira të pjesëshme. Në perëndim të vendit rreth viseve malore mundësi për reshje të dobëta shiu, e në vise më të larta malore edhe borë.

Temperaturat maksimale deri ditën e premte do të pësojnë rënie nga 11C deri në 7C, e gjatë fundjavës do të rriten sërish deri në 13C, e ato minimale do të zbresin nga 3C deri në 0C, të shtunën. Era do të fryejë kryesisht nga ana jugore 4-10m/s, e ditën e premte nga veriperëndimi 2-4m/s.

Shtypja atmosferike do të zbres dukshëm nën vlera normale, e në fundjavë do të rritet rreth këtyre vlerave.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...