Published On: 17 Qershor, 2016

Ditë të vështira për PDK-në, po e thyen qafen, bashkë me bythëlëpirësit e Thaçit

 

Milaim Zeka

Prej që ka shku Hashim Thaçi nga partia, dhe është zgjedhur president i vendit, PDK-ja ka hy në një mjegullë, nga e cila vështirë se do të dal. Kjo për faktin se, Hashim Thaçi ka qenë kalkulatori më i mirë i kësaj partie, dhe ashtu sikurse Titoja i mbante balancet e rrymave kroate dhe serbe, apo Ibrahim Rugova që i balanconte të burgosurit politik me të moderuarit jugosllav, edhe Hashim Thaçi i ka ruajtur për mrekulli fraksionet e shumta që kanë ekzistuar brenda kësaj partie. Madje, autoriteti i tij kishte arritur deri në atë shkallë, që ti bënte bashkë kundërshtarët më të mëdhenjë brenda partisë, kur ishte puna për votimin e ndonjë propozimi, i cili në kushte normale, kurr nuk do të kalonte.
Veprimi i Kadri Veselit, duke marre ne parti psh Hajnishahe Halimin ne Skenderaj, e shume personazhe te tilla, indirekt do te thote qe ai deshiron ta pastroj partine nga njerezit e afert dhe shume te besueshem te Hashim Thacit, ne rastin konkret nga Sami Lushtaku, mirepo e njejta tendence eshte edhe neper komuna te tjera.
Ne syrin e nderkombetareve, kjo eshte gje shume e mire, ashtu sikurse deklaratat e Veselit, se Kosova duhet te orinetohet nga Evropa e jo nga Stambolli, mirepo se sa do te dhez ne pazarin e brendeshem, mbetet te shohim.
Kadri Veseli tani ndodhet perpara nje provimi shume te rende, ku do te votohet Eulexi, po edhe percaktimi i kufirit me Malin e Zi. Deklaratate e njerezve kryesor te PDK se, se Kosoves i jane marre 8000 hektare, eshte deklarate direkte kunder Hashim Thaçit, edhe nsse kjo na qenka e vërtetë (dhe e vërtetë është, pasiqë edhe amerikanët, bashkë me evropianët e pranojnë këtë gjë në biseda private), kush do ta marrë përgjegjësinë për një lëshim kaq të madh?!
E kush paska dashur pra që për inati të Ramush Haradinajt, të falen edhe 8000 hektarë tokë, të një Kosove, e cila është e madhe sa një gogël?!!!
Pergjegjesia morale, politike dhe juridike, bike kryesisht mbi ata qe po dalin tash keto dite me keto deklarata, e nuk paten bythe me ba za per sa kohe ne krye te PDK ishte Hashim Thaçi.
PDK kurr nuk do te fuqizohet as duke marre Hajnishahe Halimin ne Skenderaj, as militantet e VV ne Peje, as ate qunin e Big Brotherit ne Vushtrri. PDK forcohet kur bahet pastrimi i shume krereve te kesaj partie, te cilet sa ishte Hasha, ia lepinin prapanicen, duke mos e çel kurr gojen, po vetem duke i thene: po shef. Ashtu shef. Mire e ke shef, e tash na dalin me kritika.
Kjo pafytyrësi e këtyre njerezve, do ta beje PDK-në qe te marre teposhtëzen (tatpjeten) deri në thyerjen e qafës.
Ishalla nuk del qysh po them…

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...