Published On: 20 Maj, 2017

Ditë e veçantë për Barcelonën, ja çka kishte ndodhur 25 vite më parë në Wembley (Video)

  • Pikërisht 25 vite më parë, skuadra e Barcelonës kishte fituar Ligën e Kampionëve, të parën në histori të skuadrës

20 maji është një datë shumë e veçantë në histori të Barcelonës, pasi skuadra katalunase e fito për herë të parë Ligën e Kampionëve.

Barcelona në finale mposhti skuadrën italiane Sampdoria me rezultat minimal 1:0. Me golin e vetëm të shënuar nga holandezi Ronald Koeman në minutën e 114 nga gjuajtja e lirë.

Trajner i Barcelonës në atë kohë ishte legjenda holandeze Yohan Cruyff, i cili tashmë ka ndërruar jetë.

Nga atëherë, Barcelona ka nisur rrugëtimin e saj të madh në Evropë, ku tashmë ka pesë tituj të kampionit.

Vitet kur Barcelona ka fituar titujt tjerë të Ligës së Kampionëve janë 2006, 2009, 2011 dhe 2015. /Express/

A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...