Published On: 6 Mars, 2016

Dita e Tradhtisë së madhe! Jasharajt u braktisën nga komandant-tucët

 

Për 18 vjet rresht disa dhjetëra komandant-tucë vazhdojnë jo vetëm të mburren, por edhe të na akuzojnë dhe dhunojnë ndërgjegjen, se si ata ishin madhështor në luftë, se si shkatërronin forcat serbe e deri edhe tanket, ndërsa ne të tjerët që nuk morëm pjesë, ende na shohin si tradhtarë, madje pa treguar se kur i afroheshim apo donim ti bashkoheshim na thoshin se nuk kemi armë.

Mos të flasim për arrestimet e deputetëve, për përndjekjet e veprimtarëve të LDK-së, kërcënimin me vrasje të Rugovës dhe ekzekutimin e bashkëpunëtorëve të tij, vetëm e vetëm pse nuk po ia dilnin dot ti bindinin, që të gjithë tu nënshtroheshin atyre, ideologjisë së tyre, jo vetëm të vagullt e të mjegullt, por edhe të majtë, dhe që udhëhiqej nga rrymat serbo-sllavo ortodokse.

Por, ku ndodheshin këta komandantë gjatë luftës, betejës së Jasharajve, që po përkujtohet çdo vit pas luftës, dhe gjithherë thuaja më madhështore? U mur vesh që Rexhep Selimi ishte skutuar, dhe nuk gjindej kund, as bam as rram nuk bëri, po ku ishin të tjerët, që ndodheshin edhe me shtëpi afër, Sami Lushtaku e Nuredin Lushtaku, ky i fundit që nuk e duronte as Rugovën të vdekur, duke mos lejuar nderimin e Presidentit të vdekur nga Garda e TMK-së.

Është e vërtetë që ai ndodhej në një rrethim të hekurt, por kishte një korridor nga mund ti afroheshin, të paktën disa që mund të ishin më afër. Por, problemi ishte se ai ishte tradhtuar që më parë, duke e lënë pa armë dhe pa financa, gjë të cilën e kishte bërë edhe qeveria Bukoshi.

E sot i shkojnë në nderime edhe Hashim Thaçi, e madje Kadri Veseli u prit brenda. Ky gjest nuk e nderon aspak familjen Jashari, derisa e refuzon presidentin dhe e pret ish kreun e Shërbimit sekret, SHIK-ut, Kadri Veselin. Pse a nuk e tradhtuan këta dy familjen Jashari, a nuk ishin këta dy së bashku me Xhavit Halitin, Azem Sylën, dhe ndonjë tjetër, që mblidhnin para, njerëz, kërcënon rugovistat dhe çdo kundërshtar, dhe madje tashmë kishin ekzekutuar si gazetarin Ali Uka, kishin planifikuar dhe krijuar listat e vrasjeve. A nuk ishte kjo një punë esencialisht në dobi të Serbisë, ta rrëzonin politikën e Rugovës, dhe ta rrëzonin organizimin institucional për rezistencë duke e ekzekutuar në këtë rast serbët familjen Jashari, dhe pastaj nëpërmjet komunikatave, këta me mburrje të premtonin hakmarrje, në kohën që këta e kishin tradhtuar heroin, dhe do ta shpallnin vetëm për së vdekuri kryekomandant, duke mos e pas njohur asnjëherë më parë.

Andaj, nuk mund të anashkalohet kujtimi i këtyre ditëve, pa i kujtuar edhe ata që tradhtuan, jo vetëm Jasharajt, por edhe shqiptarinë! SHQIPTARI.EU

 

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. mali thotë:

  Cjan keto montazhe fallsifikime fotosh! Kush luan me Famen Nderin Dinjitetin e Familjes Shejte Shaban Jasharit dhe Djemve ti!? Cjan keto divizione ushtaresh e komandatesh fantazma pas shpines tyre!? Kush perfiton nga keto montazhe!? me siguri nuk fiton Kosova dhe Kombi Shqyptare qe kjo Familje u sakrifikua. Pse luhet me Historin Kombetare dhe nderin e Deshmoreve!!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 2. vali-ramo@hotmail.se thotë:

  ….Këto i kemi ditur nga Zvicra shumëheret gjat vizites së Rugoves por atëher dhe sot (një numer i madh i joni) jemi si thotë fjala e urtë atëher dhe sot:”Luaje macë koken e bullit”.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(0)
 3. sadik thotë:

  i nderuar artikullshkrues po ju drejtohem me respekt edhe pse po shihet se keni bere kete shkrim duke anuar nga nje parti apo disa individ dhe duke dhene arsye pse nuk ishit edhe ju pjese e luftes ,me duhet te them se luften e bene ata qe ishin mesuar te sakrifikonin dekada para se te fillonte lufta dmth nismetar ishin nje pjese e ish te burgosurve politik andaj tendenca per te ndryshuar te verteten nuk ju ben nder aspak ,e dyta ku ishit ju kur familja jashari po perbadhej me forcat serbe ,sigurisht duke pire kafe gjate atyre tri diteve sa zgjati lufta kurse ata qe i quani komandantet frigacak ishin diku ne male shumica prej tyre duke bere perpjekje per te ofruar ndimen qe kerkohej por qe ishte pothuaj e pamundur te hynin kur dihej se ishin krijuar tre rrethe te forcave armike dhe e verteta eshte se ata komandant i mbeten besnik luftes dhe komandantit legjendar dhe vazhduan si munden dhe si diten luften ne kushte shum te veshtira dhe siq thoni ju me munges te armatimit dhe do te doja ta mendoje njehere vetem rrugen neper te cilen kaluan per tu furnizuar me armatim ah sikur ta kishit kaluar njehere te vetme me tere ate ngarkese ju disa qe shkruani me aq lehtesi nga ulset e buta por qfare ti besh keshtu e ka demokracia secilit i lejohet te shprehet e te shkruaj ashtu siq mendon apo siq ja ka enda si do qe te jete historia kesaj here do shkruhet drejt dhe do dalin edhe kontributet edhe te palarat e te gjithve, kurse sa i perket arsyes qe nuk ka pasur armatim do ju them se armatim kishte veq duhej te shtrengoheshe e te merje rrugen drejt shqiperise ,sa per ilustrim edhe pse nga lugina dhe shum i ri ne moshe ashtu bera u furnizova dhe kreva stervitjet ne shqiperi se bashku me shum te rinje nga kosova ,lugina e ilirida hyme ne kosove.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(16) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...