Published On: 28 Shkurt, 2016

Diskursi i fuqishëm i kundërshtimit

  • Diskursit politik i është dhënë zjarr në Kosovë. Gjuha e të dyja kampeve politike dominohet nga kërcënimet, e edhe akuzat, sharjet e ofendimet, dhe të gjitha këto të shoqëruara me veprime të dhunshme në institucione e rrugë.

Intensiteti është shtuar në gjashtë muajt e fundit, prej kur vendi ka hyrë në krizën më të thellë politike të pasluftës. Pushteti e opozita janë barrikaduar në qëndrime dhe divergjencat kanë degraduar në armiqësi mes liderëve politikë. Nuk ka pasur asnjë shenjë dialogu. Dhe, gjithë kjo situatë ka polarizuar skajshëm shoqërinë, shkruan sot “Koha Ditore”.

Kriza ka zënë fill në shtator, kur Qeveria firmosi Marrëveshjen për parimet e Asociacionit të komunave me shumicë serbe dhe Marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi.

Opozita konsideron se me të parën cenohet rendi kushtetues, e me të dytën Kosovës i tkurret territori për rreth 8 mijë hektarë. I ka kundërshtuar të dyja dhe nënshkruesit e tyre i ka akuzuar për tradhti kombëtare e shitje territori, dhe u ka dhënë edhe epitete të tjera. Meqë Qeveria nuk është tërhequr nga asnjëra prej këtyre dy marrëveshjeve, prej atëherë opozita është përpjekur të pengojë punën e Kuvendit duke aplikuar mjete të ndryshme, përfshirë gjuajtjen e qeveritarëve me vezë brenda dhe jashtë institucioneve, gjuajtjen me shishe uji, e edhe aktivizimin e gazit lotsjellës përgjatë seancave plenare. Ka organizuar edhe protesta, në disa nga të cilat u është dhënë flakë dhjetëra veturave zyrtare e edhe ndërtesës së Qeverisë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...