Published On: 5 Mars, 2016

“Disidentët” i mbrojti elektorati i LDK-së, jo lidershipi i saj

 

Nexhat Haziri

Se sa është demokracia e pranishme dhe e aplikueshme në LDK-në e udhëhequr nga Gjyshi (Isa Mustafa), u pa në Kuvendin e VIII Zgjedhor të LDK-së, kur Gjyshi me metodat moniste vrau demokracinë duke ia pamundësuar kandidimin për kryetar të partisë deputetes Vjosa Osmani, si dhe lënien jashtë të një pjese të deputetëve që vinin nga mërgata. Për më tepër, demokracinë, që ka kohe që është shkërdhyer në LDK, nga vetë Gjyshi dhe sejmenët e tij, më së miri, nivelin e saj e tregon deklarata tallëse e Gjyshit në adresë të 5 deputetëve që nuk votuan dhe nuk morën pjesë në seancën kur u zgjodh Hashim Thaçi President i Republikës së Kosovës. Deputetët Vjosa Osmani, Anton Quni, Adem Salihaj, Hatim Baxhaku e Shpejtim Mulliqi, nuk u përjashtuan për shkak të përkrahjes dhe admirimit që ata morën në elektoratin e LDK-së me veprimin e tyre të refuzimit për të marrë pjesë në votimin e Thaçit për President. Dhe kjo përkrahje nga elektorati rugovian, e bëri lidershipin e LDK-së dhe vet Gjyshin, ta ulin kokën dhe ta fusin bishtin në mes këmbëve, duke pranuar një realitet të hidhur për ta. Humbjen e tyre përballë mendimit ndryshe dhe vullnetit të elektoratit. Deklaratat si e znj.Teuta Sahatqija, i shkojnë asaj thënies ‘Laj m… me shurrë’’.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...