Published On: 28 Shkurt, 2016

Disa të vërteta për lepurushin Idajet Beqiri i njohur si Alban Vjosa

Arben LLALLA
Idajet Beqiri i njohur në trojet shqiptare përtej kufirit të shtetit amë si mashtruesi Alban Vjosa po na bënë moral patriotik duke sulmuar me të gjithë arsenalin e tij prej gënjeshtari deputetët e PDIU, Mesila Doda dhe Shpëtim Idrizin, rreth projekti të ligjit që këta dy deputet propozuan për heqjen e dekoratave të dhënë në kohën e komunizmit jo për meritë heroike por për servilizmin ndaj diktaturës. Sulmi mediatik i Idajet Beqirit nuk është i rastësishëm, por i porositur në këtë periudhë delikat ku të gjitha mediat në Greqi me në krye klerikët e lartë grek, po sulmojnë zgjidhjen paqësore të çështjes çame, PDIU dhe në veçanti Shpëtim Idrizin.
Avokat Idajet Beqiri sulmon pa doganë, pa frerë dy deputetët çam të PDIU, jo se i dhimbset çështja e dekoratave të dhëna gjatë diktaturës komuniste, por atij ashtu ja do puna, e ka detyrë shtëpie që të kujdeset për projektet greke antishqiptare.
Idajet Beqiri për ata që nuk e njohin mirë është një mashtrues ordiner i cili në emër të çështjes të bashkimit kombëtar ka përfituar mijëra marka, dollarë dhe euro. Sipas disa miqve tanë të përbashkët avokat Beqiri në fillim të viteve 1990 kishte miqësi me kolonel Gadafin e Libisë. Idajet Beqiri bënte lobim në ato vite të lulëzimit të mashtrimeve në Shqipëri për të dërguar punëtor në Libi nga Shqipëria kundrejt një pagese të majme që duhet të paguanin në fillim ata që dëshironin të punonin në Libi.
Bëmat e mashtrimit të Idajet Avokatit i njohur si komandant Alban Vjosa nuk mbarojnë me dërgimin e shqiptarëve tek prehri i kolonel Gadafit, por pasi mbaroj lufta e 2001 në Maqedoni, ai filloj propagandën për një luftë të madhe se do bashkonte të gjitha trojet shqiptare. Në vitin 2002, Idajet Beqiri i njohur si Alban Vjosa filloj propagandën për të mbledhur të holla nëpër botë se gjoja qenka komandanti i përgjithshëm i ushtrisë Armata Kombëtare-Shqiptare-AKSH. Në vitet 2001-2004 propagandonte në faqen e internetit të tij se gjoja janë gati rreth 50 mijë ushtarë të AKSH. Atë periudhë kishte djem e vajza naive që e mbështetën ekonomikisht Idajet Beqirin edhe një bashkëpunëtorin e tij.
Më kujtohet një djalë nga Drenica T.V që jetonte në Kanada i cili vrapoj deri në Gjermani për të takuar Idajet Beqirin dhe i dha një shumë të konsiderueshme dollarësh për Bashkimin Kombëtar që propagandonte Idajet Avokati. T.V me emocione kombëtare financoi dhe mbanti disa faqe interneti që kontrolloheshin nga Idajet Beqiri ato vite.
Në vitin 2003, Idajet Beqiri i njohur si Alban Vjosa jepte interviste nëpër mediet botërore për luftën e madhe të shqiptarëve për bashkimin kombëtare. Në vitet kur jetoja në Selanik vjen tek unë në emër të Idajet Beqirit një gazetare e njohur e revistës gjermane Renate Flottau e cila punonte për DER SPIEGEL, për tu njohur rreth çështjes së shqiptarëve të Greqisë. Ishte Korrik 2003, dhe unë kisha disa vite që merresha me studimet dhe kërkimet rreth shqiptarëve të Greqisë të njohur si arvanitas e allvanos.
Gazetarja e DER SPIEGEL, Renate Flottau e kishte adresuar tek unë Idajet Beqiri sepse kisha disa vite që botoja në mediat e huaja dhe shqipe shkrime rreth arvanitasve, por kisha qenë dhe kryetar i “Forumit të Emigrantëve Shqiptar në Greqinë e Veriut,, dhe sekretar i përgjithshëm i shoqatës “Shqiptarët e Selanikut,,. Pra, isha person që e njihja mirë çështjen e shqiptarëve në Greqi dhe politikat greko-shqiptare.
Takimi me gazetaren Flottau u bë në hotel Makedonia në Selanik, unë nuk e njihja gjuhën gjermane dhe anglishte, kështu mora si përkthyese një gazetare tjetër shqiptare e cila punonte për mediat e Tiranës në Selanik. Pas një bisede të gjatë prej 4 orësh me Renate Flottau rreth arvanitasve, allvanosëve dhe Çamërisë e shoqërova të nesërmen gazetaren në fjalë për në fshatrat e Follorinës dhe Kosturit ku ende ka banorë që flasin gjuhën shqipe dhe deklarohen se janë shqiptar. Pas takimit me gazetaren e adresuar tek unë nga Idajet Beqiri sigurimi grek mori në pyetje rreth AKSH mua, U.GJ, dhe një shokun e fëmijërisë nga Patosi të Idajet Beqirit, B.M. Lepurushi Idajet Beqiri na kishte paraqitur tek revista DER SPIEGEL si komandantë të AKSH dhe ne kishim një ushtri me rreth 90 mijë veta. Këto nuk janë përralla sepse në numrin e 46 të 10 nëntorit 2003 revista DER SPIEGEL botonte një artikull të autores Renate Flottau sikur ne kishim dhënë intervista si përfaqësues të AKSH. Por në të vërtetë ne kishim folur për emigrantët shqiptar në Greqi, për arvanitasit dhe Çamërisë. Pas botimit të shkrimit tek revista DER SPIEGEL për ushtrinë fantazme të AKSH-s të Idajet Beqirit, prej atëherë unë, U.GJ. dhe B.M., ndiqemi nga sigurimi serb dhe grek. Atë periudhë lajmëruam përfaqësuesit e diplomacisë shqiptare në Greqi se si është e vërteta, por Idajeti Beqiri i njohur si komandant Alban Vjosa na e kishte ngulur pa dhimbje thellë e më thellë. Shteti shqiptar më tej mësoj se kjo gazetarja e DER SPIEGEL ishte serbe me shtetësi gjermane dhe mike e ngushtë e Millosheviçit. Gjatë ditëve që Ibrahim Rugova ka qenë peng i Millosheviçit në Beograd ka qenë pranë tij edhe gazetarja Flottau. Prandaj i themi Idajet Beqirit që ti lerë anash ndjenjat e tij patriotike me bateri sepse e njohim mirë kush është, të ndal përbaltjen e figurave të njohura të cilët punojnë për çështjen çame, paqen dhe të drejtat e njeriut. I rikujtojmë opinionit se Idajet Beqiri ka bërë edhe disa muaj burg për bëmat e tij “kombëtare”.
Në përfundim lepurushin Beqiri e këshilloj që këtë shkrim me dorën e tij le ta çojë në gjykatë për të përfituar ndonjë dëmshpërblim, por nga unë do marri vetëm opingën sepse pasuri materiale nuk kam, ndërsa pasurinë kombëtare ia kam lënë trashëgim djalit, atë s’mund të ma marri Idajet Beqiri dhe as ata që të qëndroj pas tij dhe i japin ndonjë honorar për të përbaltur figurat tona kombëtare.
Vërej: Për të vërtetuar ato që kam shkruar lexoni revistën DER SPIEGEL, shkrim mashtrues të Renate Flottau i porositur nga Idajet Beqiri dhe keqdashësit e shqiptarëve, botuar në 10.11.2003, numri 46 i kësaj reviste.

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. Idajet Beqiri thotë:

  O Llall! Pse i jep rëndësi vetes. Kush të ka bërë historian ty?! Po lexoje çfarë shpifje monstruoze bën në postime publike, sa edhe vetë e pranon që janë të tilla, kur vetfajesohe duke thënë se unë , Idajeti, edhe në se të hedh në gjyq, ti nuk ke pasuri që të paguash dëmshpërblimin. Kështu thua vet në shkrim. Rilexo çfarë shpifje monstruoze bën. Madje edhe ndaj DER SPIGEL,gazetës gjermane me fam botërore shpif! Perse e bën? Kush të nderseu? Polemizo me etik me shkrimin tim për Mesilen, por pse shpif?
  Dhe me paturpësi vetviktimizohesh. Në radhë të parë unë nuk kam arsye të kërcënoj një hiç, sepse nuk kam pse të ul personalitetin tim. E dyta, edhe sikur vërtetë unë t’a kisha dërguar ty atë paçavure sms, që në fakt të ngjitka mirë për karakterin që ke, ti mund ta mbaje për vete, sepse kështu do e dije vetëm ti dhe askush në botë. Por ti vet e monoton dhe po vet e publikon, duke u viktimizuar, pa harruar se turpëron veten, familjen dhe “hosana barabate” që qeshin me anormalitetet që hedh ti nëpër skutat që vet i shkruani dhe po vet i lexoni!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Idajet Beqiri thotë:

  Mesila Doda flet si ligjvënëse apo si gjakprishur?!

  Av. Idajet Beqiri 26 shkurt 2016, ora 09:46

  Deputetja e PD-së Mesila Doda, e cila pasi kaloi “ylberin”, nga opozitë, brenda një nate u bë pozitë, në një konferencë për shtyp e nxori së jashtmi, mllefosjen e saj të brendshme ndaj luftëtarëve të LANÇ-it. Ajo i kërkoi “hesap” Qeverisë dhe mazhorancës parlamentare, megjithëse është pjesa më servile përbërëse e saj, se përse nuk e ka përfillur projekt ligjin e vetemërtuar “Mesila – Idrizi”.

  Sipas deputetes Doda, projekt ligji i saj dhe i Idrizit, kryetarit të PDIU parashikon heqjen e dekoratave të “xhelatëve të komunizmit”! Mirëpo se për cilat dekorata e ka fjalën Mesila Doda, nuk del e qartë. E ka fjalën për dekoratat dhe medaljet e dhëna me ligj për luftëtarët antifashist shqiptare që bënë dhe fituan Luftën e Dytë Botërore? Apo e ka fjalën për ata të dekoruar si “heronj të punës socialiste”. Pra, kë konsideron ajo dhe deputeti çam, Idrizi, “xhelatë të komunizmit”?! Nga ana tjetër nuk dimë se në cilën dispozitë kushtetuese e ka bazuar projekt draftin ligjor alla “Mesila” kjo e ashtuquajtur “ligjvënëse”!

  Se, kur paraqet një projekt ligj, në radhë të parë je i detyruar të përmendësh dispozitën e Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë nga do të ketë fuqinë juridike që do të marrë ky ligj.

  Në fakt, deputetja Mesila Doda, hedh një “bombë tymëse”, pa ditur se ku të çon dhe ku del papërgjegjshmëria e saj.

  Dekoratat u janë dhënë luftëtarëve antifashistë në bazë të një ligji, i cili ka dalë në përputhje me Kushtetutën e kohës së shtetit shqiptar. Në bazë të ligjit të kohës ishin parashikuar saktë se si jepeshin dhe se si hiqeshin dekoratat. Ishte ligji penal ai që parashikonte rastet dhe mënyrën se si hiqeshin dekoratat. Kodi Penal, i dal në bazë dhe për zbatimin e Kushtetutës, ishte ligji i vetëm ku parashikoheshin rastet dhe mënyra se si dhe kur hiqeshin dekoratat e dhëna individëve nga organi kompetent i kohës. Heqja e dekoratave bëhej vetëm në ato raste kur dikush bënte një apo disa krime të rënda, merrte një masë dënimi të rëndë, dhe heqja e dekoratave ishte një dënim plotësues.

  Heqje dekoratash pa marrë më parë një dënim penal të rëndë, dhe aq më keq, heqje dekoratash në mënyrë kolektive e masive, kurrë nuk ia kishte lejuar vetes regjimi komunist, sado diktatorial që ishte ai. Ndërsa dyshja e papërgjegjshme Doda – Idrizi, pa e ditur as vet se çfarë flasin dhe çfarë predikojnë, kërkojnë diçka që është antikushtetuese dhe anti Konventës Evropiane Për Liritë dhe të Drejtat e Njeriut, e mbi të gjitha profashiste.

  Në radhë të parë sepse cenohet siguria juridike, e cila është një e drejtë nga më themeloret e qytetarëve.

  Nga ana tjetër, nuk mund t’i japësh dot fuqi prapavepruese një ligji për dekoratat, ndryshe parimet e shtetit të së drejtës do të deformoheshin në një shkallë skandaloze, sa do të justifikonin akuzat e armiqve të egër të Kombit tonë se gjoja shqiptarët janë primitiv dhe antishtet.

  Më tej akoma, shteti është shtet dhe vazhdimësia e tij është parimi themelor që e karakterizon dhe e bën atë serioz dhe jo leckë pa vlerë. Vazhdimësi shteti do të thotë që, regjimet mund të ndërrohen, por çdo regjim ka ligjet dhe ligjësitë e veta. Regjimi i ri ka ligjet e tij të reja, të cilat kanë kritere të tjera për vlerësimin e gjithçkaje në këtë jetë, por që nuk kanë asnjë fuqi të zhbëjnë atë që është bërë nga regjimi i kaluar dhe që morali i asaj kohe e pranonte si pozitive dhe e kishte të sanksionuar në ligje.

  Ndryshe “plaga e Rozafës” do të ishte vetëdënimi ynë më tragjik, i prishjes dhe i mohimit apriori të asaj që kanë bërë dhe kanë ndërtuar regjimet paraardhëse, prej regjimit pasardhës. Ishte kjo arsyeja që edhe regjimi komunist i Enver Hoxhës, nuk u mor me dekorimet që kishte bërë Ahmet Zogu!

  Dhe çka është më tragjike dhe më e papranueshme është fakti se Mesila Doda dhe Idrizi prekin dhe përdhosin një gjë të shenjtë, simbolin e atyre që bënë LANÇ-in. Antifashizmi shqiptar në Luftën e Dytë Botërore është gjerdani më i art që e nderon dhe e lartëson kombin tonë para gjithë botës. Cilido që e bëri këtë luftë dhe që ju shpërblye heroizmi me dekorata, duhet t’i gëzojnë ato, përderisa nuk ju janë hequr nga një gjykatë kompetente për ndonjë krim të rëndë të kryer dhe të dënuar.

  Të veprosh jo si ligjvënës, por si “nallban” i rëndomtë, siç bëjnë dyshja famëkeqe Mesila Doda – Shpëtim Idrizi është jo vetëm antiligjore, por edhe antikombëtare. Këta dy deputetë i përkasin PDIU, kësaj Partie që aspiron zgjidhjen e çështjes çame. Greqia e pengon zgjidhjen e çështjes çame me pretendimin kundër historik se gjoja i ka dëbuar nga trojet e veta popullsinë çame sepse “ ishin bashkëpunëtorë të fashizmit”!

  Dyshja çame Doda-Idrizi me papërgjegjshmërinë e tyre i ndihmojnë “andartët” e rinj grekë në tezën e tyre kundër historike me vrerin e tyre kundër luftëtarëve të LANÇ-it, sepse po ranë “si xhelat të komunizmit” ata që e bënë LANÇ-in, bie edhe vetë kjo luftë heroike.

  Dhe e gjitha kjo pse bëhet? Bëhet vetëm e vetëm se paraardhësit e të mllefosures Mesila Doda u radhitën në krahun e turpit, të tradhtisë, të kolaboracionizmit profashist dhe turpin e parë, kërkojnë ta “lajnë” me një turp të dytë, po aq makabër, sa i pari.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. Luli thotë:

  Mesila nuk eshte nga Kalaja Dodes po nga Draj Reci,fshat mes Dibres e Kukesit.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 4. Eriion thotë:

  Mesila Doda eshte nga Kalaja e Dodes. Cam eshte i shoqi, Keli

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...