Published On: 11 Prill, 2016

Diktatori Enver Hoxha, hero kombëtar i Serbisë

Edhe nëse ndodh që Shqipëria t’i heqë dekoratat e titujt, diktatori e ka të sigurt lavdinë që ia njeh Serbia.

Sot mbushen 31 vjet nga dita, kur vdiq diktatori Enver Hoxha. Edhe pse ka kaluar kaq shumë kohë, ka njerëz, madje edhe media që e kthejnë në kujtesë dhe jo për veprat kriminale që kreu për 50 vjet.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/dritherimat-e-speciales-refuzimi-nga-familja-rugova-e-jashari-dhe-diplomacia-perendimore/

http://www.shqiptari.eu/milaim-zeka-per-hater-te-selimit-sheshelin-me-pas-mujte-diqysh-me-marre-e-me-pru-ne-abri/

http://www.shqiptari.eu/ne-shtatembedhjete-vjetorin-e-renies-heroike-te-legjendes-se-koshares-agim-ramadanit/

 

Ka nostalgjikë që i shkojnë ende tek varri e përkujtojnë, ka media që e sjellin vazhdimisht në vëmendje pa prekur thelbin e krimeve të tij. Ka politikanë që e vlerësojnë ende. Por një e vërtetë rreth gjithë krimeve të tij ende nuk ka dalë në dritën e botimeve. Herë pas here dalin detaje, por që nuk e përmbledhin të plotë veprën e tij kriminale.

 Një iniciativë e deputetëve të PDIU-së, Mesila Doda e Shpëtim Idrizi, tenton të heqë dekoratat atyre që kanë kryer krime në komunizëm. Diktatori Enver Hoxha është i pari që do të duhet të humbasë titujt, të cilët me sa duket ende i ka nëpër dokumentacionet e shtetit shqiptar.

Por edhe nëse ndodh që në Shqipëri t’ia heqin dekoratat e titujt, diktatori Enver Hoxha e ka të sigurtë që në Serbi do të vazhdojë të jetë hero kombëtar. Fotografia e botuar nga 27.al, konfirmon këtë trofe të diktatorit, marrë nga Serbia në vitin 1946.

Në fakt, e meriton këtë titull se është udhëheqësi që vrau pa mëshirë popullin e tij, jo vetëm ata që i eliminoi fizikisht, por vrau lirinë e një populli të tërë për gjysëm shekulli. Pasojat e atij sistemi Shqipëria po vazhdon t’i vuajë edhe sot.

 

enver hoxha hero kombetar i serbise

enver-hoxha-tito-beograd-1946-4

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Xhafer Leci thotë:

  Enver Hoxha, Koçe Xoxe, Mehmet Shehu, Haxhi Lleshi dhe komunistë të tjerë e dinin se po ndodhte masakra e Tivarit, por nuk ndërmorrën asgjë ngase 4800 shqiptarët e Kosovës që në Tivar po dërgohëshin për pushkatim përmes Shqipërisë i konsideronin që te gjithë NDSH-istë dhe ballistë, dhe për këtë edhe lejuan që të vritën.
  Ndërsa Xhavit Nimani, nga rrjeshti i këtij kalvari shqiptar që udhëtonin drejt vdekjes nxorri të gjithë gjakovarët të cilët shpëtuan pa u pushkatuar. Kjo do të thotë se komunistët kishin mundësi t’i shpëtonin nga masakra e Tivarit, por nuk u lodhën fare për këtë. Edhe Fadil Hoxha, Ali Shukriu e të tjerë, pa dyshim se kanë qenë të informuar, por e heshtën ngjarjen dhe tragjedinë më të madhe në historinë tonë kombëtare të atyre viteve.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(10) Nuk Pelqej(1)
 2. Historiani thotë:

  Tito, Rankoviqi, Enver Hoxha, Milloshoviqi, Nikolla Pashiqi, Vaso Qubrilloviqi, Basri Pllana, Fadil Hoxha, , Ali Shukriu, Milladin Popoviqi, Svetozar Vukmanoviqi, ……..jan shkavellat me te flllliqt te kombit SHQIPTAR

  Përgjigjiuni
  Pelqej(26) Nuk Pelqej(4)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...