Published On: 20 Shtator, 2016
Bota |

Digjet kampi i refugjatëve në Greqi

Më shumë se 4 mijë refugjatë janë evakuuar nga kampi Moria në ishullin grek Lesbos pas një zjarri të madh që shkatërroi tendat dhe shtëpitë e improvizuara.

Nuk janë raportuar të lënduar dhe disa refugjatë janë lejuar që të kthehen në kamp. Policia ende po heton nëse zjarri ishte i paramenduar por një punëtor ndihmës thotë se ka filluar pas një konflikti rreth ushqimit, shkruan BBC.

Ka rreth 5.600 refugjatë aktualisht në Lesbos, sipas OKB-së, por ishulli ka kapacitet për 3.600 refugjatë, transmeton KosovaPress.

Zjarri ka shkatërruar 30% të kampit, sipas Aris Vlashopoulos, një punëtor ndihmës me shoqatën e bamirësisë zvicerane SAO. “Njerëzit po kthehen në kamp aq sa mund ta shoh unë, por një numër i madh i refugjatëve është në rrugë, duke fjetur jashtë”, shtoi ai.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...