Published On: 5 Qershor, 2016

Die Welt: Partitë e Koalicionit CDU/CSU dhe SPD s’e duan liberalizimin për Kosovën, Ukrainën dhe Gjeorgjinë!

Berlin po rritet kundërshtimi ndaj planeve të Komisionit Evropian për liberalizimin e vizave për Gjeorgjinë, Ukrainën dhe Kosovën, nga frika se do të rriten problemet me krimin dhe fluksin e azilkërkuesve të rinj, shkruan sot “Welt am Sonntag”, duke iu referuar qarqeve të afërta me qeverinë gjermane.

Gjeorgjia ka një problem të madh me krimin e organizuar, në përputhje me qarqet drejtuese të Berlinit, dhe liberalizimin e vizave për Ballkanin Perëndimor të vitit të kaluar kur në mënyrë të konsiderueshme u rrit numri i aplikimeve të pabaza për azil në Gjermani.

Sipas “Die Welt”, frika e abuzimeve të reja masive të kërkesave për azil në kuadër të liberalizimit të vizave është e madhe.Shqetësimi, me këtë rast, është shprehur edhe nga Ministri i Brendshëm Thomas de Maiziere, ka shkruar gazeta.

Kjo është arsyeja pse Gjermania dhe Franca kanë shtyre futjen e një klauzole të veçantë e cila parashikon se shtetet anëtare të BE-së mund të ngadalësojnë liberalizimin e vizave.

Ministrat e Drejtësisë dhe të Punëve të Brendshme të BE-së do të japin dritën e gjelbër për liberalizimin e vizave këtë të enjte siç është planifikuar, shkruan gazeta gjermane.

Ndërkohë që Komisioni Evropian do të ul receptorin e telefonit në të njëjtën kohë të shpejtë dhe do të japë dritën e gjelbër për heqjen e vizave për Gjeorgjinë, Ukrainën, Kosovën dhe Turqinë, qeveria gjermane është e angazhuar për një procedurë graduale.

Liberalizimi i vizave, thuhet se nuk duhet të miratohet në të njëjtën kohë, por duhet t’iu jepen vendeve një nga një.

Kundër Liberalizimit të vizave në Gazetën gjermane janë shprehur Ministri i Brendshëm i Bavarisë Joachim Herrmann (CSU), ish kandidati i Socialdemokratëve për Kancelar Peer Steinbrück (SPD) i cili është anëtar i Komisionit për Politikë të Jashtme në Bundestag si dhe njëri prej deputetëve më me ndikim nga radhët e CDU-së, Martin Mosbach (CDU)./Gazeta Blic/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...