Published On: 30 Mars, 2016

Dialogu Shqipëri-BE, Rama takim ‘kokë më kokë’ me Metën në Kuvend

  • Vetëm pak minuta para nisjes së axhendës zyrtare të komisionerit për zgjerimin Evropian, Johanes Hahn në Tiranë, kreu i qeverisë, Edi Rama është takuar për rreth një orë me kryeparlamentarin, Ilir Meta.

Takimi i mbajtur në Kryesinë e Kuvendit ka patur në fokus pikërisht këtë axhendë të komisionerit Hahn, i cili pritet tu japë një mesazh palëve për rinisjen e dialogut për Reformën në Drejtësi.

Opozita vijon qëndrimin e saj bojkotues të anëtarëve në komisionin e posaçëm parlamentar, me kushtin që mazhoranca të respektojë vendimet e Kushtueses edhe për deputetët e tjerë që janë akuzuar për përfitime të paligjshme të tenderëve. Ndërkohë që komisioneri do të bashkëkryesojë gjithashtu Dialogun e Nivelit të Lartë mbi përparësitë kyçe të reformave që do të ndiqet nga një konferencë për shtyp.  Prej kohësh kreu i Ekzekutivit, Rama dhe Meta zhvillojnë takime pune, ku në fokus të diskutimeve ngelet axhenda politike e vendit, siç është dhe tema aktuale, reforma në drejtësi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...