Published On: 30 Korrik, 2016

Dhuna skizofrenike serbe me paramendim për shfarosjen e shqiptarëve


Artisti i Washington DC, Rrezart Beça u prezentua vitin e kaluar me sukses me vepren e tij monumentale te Kampit te dhunes serbe skizofrenike me paramendim shfarosjeje kunder shqiptareve…
Fotot e Instalimit ne Universitetin e Marylandit te ngjitura n’ket mesazh. Kjo veper ka qene prezentimi i “Thesis” per diplomim i te riut artist nga Washington DC, Rrezart Beça, perveq edhe anes se Thesis ne format te Essay-it.
Kjo veper ka qene nje tentim per t’portretizuar experiencen e tij gjate luftes, per te informuar shikusin dhe nje tentim per t’mos harruar te kaluaren. Kepucet reprezentojn te gjith njerzit qe ecen neper shinat e trenit, kurse balta portretizon Bllacen dhe metaforikisht, nje cop dheu qe ka marre me vete. Me tutje, muri portretizon kampin refugjat Stankovec, ku ishim te vendosun per 1 muaj me mijera Shqiptar te tjere.
Shenjat e kepuceve ne mur’ jan frantike te mbshtjellura ne kaos, kurse ne anen tjeter kufizohen dhe rrethekohen me vija te ashpera, te cilat konceptualisht representojn telat e hukurt qe rrethekonin kampin.
Si shperblim te ksaj vepre, ne ceremonin e diplomimit, drejtori i departmentit te artit ne Universitetin e Marylandit e ka prezentuar si fitues i shperblimit “The Colonel Wharton Award.”

Rrezart Beqa
“Këpucët e Gjakut dhe Mjaltës: Kosovë, 1999”
Instalim Mixed Media
2015

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...