Published On: 26 Janar, 2016

Dhuna në Kuvend diskutohet në Strasburg (Video)

Gazi lotsjellës i përdorur nga partitë opozitare për të penguar mbajtjen e seancave të Kuvendit në kundërshtim të marrëveshjeve për Demarkacionin dhe Asociacioni, do të jetë temë e diskutimit edhe në seancën e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës.
 Të enjten më 28 janar deputeti spanjoll, Augustin Conde, do të paraqesë raportin e tij për gjendjen në Kosovë, ku 47 shtetet anëtare do ta dënojnë dhunën e përdorur në Kuvend si rrezik për dëmtimin e institucioneve demokratike.

Lëvdatë në raport ka marrë edhe miratimi i amendamentit i cili mundëson formimin e Gjykatës Speciale për krime lufte. Edhe kthimi i serbëve të zhvendosur dhe raportet mes komuniteteve do të jenë pjesë e raportit.

Conde, në raport ka thënë se është njoftuar nga presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dhe zëvendësministri i Jashtëm, Petrit Selimi, për kërkesën që po planifikojnë ta dorëzojnë për t’u anëtarësuar në asamble./Tribuna Channel

 

– See more at: http://lajmi.net/dhuna-ne-kuvend-diskutohet-ne-strasburg-video/#sthash.iREzG3Df.dpuf

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...