Published On: 21 Qershor, 2016

Dhuna në kopshtin e fëmijëve si shembëlltyrë e dhunës kudo në Shqipëri

Enver Bytyçi
Me trishtim dhe te deshpruar deri ne palce shqiptaret ndoqen sonte dhunen qe pronarja dhe edukatorja e nje kopshti privat ushtronte mbi nje femije tri vjeçar. Nuk besoj se dikush nuk ka perjetuar nje tmerr te pa pare. Skenat rrenqethese nuk i vuan vetem ai femija viktime e dhunes se shfrenuar te nje psikopateje, qe me siguri ndjehet e mbrojtur nga maliqet e shtetit e te pushtetit. Ato nuk jane vetem vuajtje te ketij femije trivjeçar. Kjo sjellje kafsherore do ta shoqeroje ate femije dhe mijera te tjere gjithe jeten. Trauma e kesaj dhune do te shfaqet ne jeten e karakterin e ketij njeriu, qe sot eshte 3 vjeçar, por qe kurre nuk do te harroje se çfare i kane bere ne femijeri dhe do te kerkoje gjithe jeten te hakmerret ne menyren e vet.
Ato pamje te tmerrshme kerkojne nje reflektim kolektiv, nje katarsisi nacional, per t’i thene ndal dhunes ne familje, ne shoqeri, ne administraten e shtetit, ne drejtesi, ne ushtri, ne polici, e madje edhe ne qarqet akademike, kulturore, shkencore, studimore, kudo ne çdo qelize te jetes e te shoqerise sone, te infektuar me virusin e sjelljeve arrogante, te dhunshme, qe tmerrojne çdo njeri normal e madje qe dhunen na e kane shnderruar ne normalitet. Ne qarqet akademike i forti i “shkences” me mbeshtetjen e te forteve qe vete i votojme u japin grada e tituj shkencore te gjithe pjestareve te familjes se vet, pa pjerdhur per faktin nese behet shkence apo shkruhen paçavure bakalli, nese ka apo nuk ka ligj, kritere dhe rregulla, nese duhet ose jo qe diku te jape llogari per ate qe ben.
Shoqeria jone ka degraduar deri ne ate mase sa nuk ka Zot ta riktheje ne binaret e nje normaliteti te pranueshem. Prandaj duhet qe cdokush nga ne, shteti, shoqeria, shkolla, universiteti, akademia, institutet, shoqeria civile, te gjithe paperjashtim te merremi me veten tone. Dhuna eshte bere tashme tipari kryesor i kesaj shoqerie dhe kesaj qeverisjeje, madje edhe i politikes ne teresi.
Eshte e natyrshme qe nje psikopate pronare dhe edukatore kopshti te shnderrohet ne bishe, kur gjithkund rreth e rrotull saj shikon bishat e pushtetit e te politikes qe hane njeri-tjetrin, kur sheh se qe nga pragu i deres se shtepise se saj e deri ne çdo cep te ketij territori qe e quajme Shqiperi shikon njerez te frustruar, inatçi, hakmarres, dhunues ne profesione, ne pune, ne rruge, ne shkenca, ne art, ne sallat e gjyqit, ne komisariatet e policise, kudo.
Asnje shenje tolerance dhe ndjenje e sjellje prej humanisti nuk shohim askund ne kete vend. Edhe nese dy ose tre perfaqesues te politikes do te donin te ishin paqesor, ata humbin ne vorbulllen e dhunes se perditshme qe na shfaqin ne ekranet televizive pushtetaret tane, prej kryeministrit e deri te Erion Braçe. Te gjithe ne kete vend, punedhenesi sillet si kjo edukatore me punemarresin. Qeveritari sillet si kjo edukatore me te varferin. Krimineli e trafikanti qe na bejne ligje e na firmosin fermane, sillen si kjo edukatore me nevojtarin. Rroshet dhe Frroket, te cilet kane perdhunuar dhe vrare komisare policie, pijne kafen e mengjesit me kryeministrin e nderkohe shkerdhejne si t’u doje qejfi votuesit dhe keta te fundit megjithese viktima te kesaj dhune te pamoralshme i brohorasin heronjte e tyre kriminele. Mjafton te kujtojme rastin e Kavajes.
I forti ne familje vret, rrah e pret si t’i doje qejfi pjestaret e familjes se vet. I forti i lagjes, fshatit, qytetit, krahines ve gjoba e merr peng ke te doje nen mbikeqyrjen e policise, grabit, dhunon e perdhunon çdo kend qe e ka vene ne rrethin e tij te kuq. I forti me pushtet kontrollon 5000 km kateror te mbjella me kanabis si dhe trafikun e marijuanes, kokaines, heroines, prostitucionit, mjafton qe te beje para. Me keto para te fortit e ketij vendi, me te cilin mburremi aq fort, blejne njerez te varfer, blejne vota, blejne deputete, blejne te shkuaren kriminale, blejne drejtesine, blejne politiken, blejne tenderat duke shperdoruuar taksat e qytetareve dhe me ne fund te gjitha keto perkthehen ne ate qe shohim e pame sonte ne emisionin STOP, torturen kunder femijeve trivjeçare, krijeses me te pafajshme mbi kete toke.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...