Published On: 19 Mars, 2016
Bota |

Dhjetëra të vrarë nga sulmet ajrore në Raka të Sirisë

Dhjetëra persona kanë gjetur vdekjen dhe shumë të tjerë janë plagosur në qytetin Raka të Sirisë.

Sulmet u kryen nga avionë, ndërsa nuk dihet ende se kush e ka kryer sulmin.

Lajmin e bën të ditur Grupi Vëzhgues Sirian për të Drejtat e Njeriut, me bazë në Britani të Madhe, sipas të cilit në mesin e të vrarëve ka gra dhe fëmijë dhe se më shumë se 60 persona kanë mbetur të plagosur.

Armëpushimi në Siri hyri në fuqi para tri javësh, duke e ulur nivelin e dhunës, por jo edhe ndaljen e luftimeve, në një kohë kur bisedimet paqësore për Sirinë po vazhdojnë në Gjenevë.

Marrëveshja për armëpushim nuk e përfshin grupin terrorist Al-Qaeda dhe militantët e Shtetit Islamik, kryeqyteti i të cilëve, de facto, është Raka në Siri.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...