Published On: 14 Prill, 2016

Dhezet sërisht situata në Shkup. Protestuesit nisën të gjuajnë gurë dhe gjësende tjera (Foto+Video)

Turmat e protestuesve të shoqërisë civile kanë nisur të gjuajnë me gurë dhe gjësende të tjera në drejtim të policisë e cila ka rritur masat e sigurisë para selisë së VMRO-DPMNE. Protestuesit po tentojnë ti afrohen selisë së VMRO-DPMNE.

Nga ana tjetër, edhe kundërprotestuesit janë nisur drejt selisë së LSDM, për të shprehur revoltën e tyre kundër liderit të LSDM, Zoran Zaev, të cilin e fajësojnë për skenare të huaja dhe si mecernarë që po synojnë destabilizimin e vendit.

 

 

19:00 – Po vazhdojnë turmat e protestuesve në një distancë të shkurtër ku ato i ndan barrikada policore.

Pranë Parlamentit ka prani të shtuar policore me mjete transportuese dhe masa të tjera speciale. Policia ka blinduar zonën në mes, për të mos lejuar mundësinë e eskalimit të situatës dhe përleshjes së mundshme midis grupeve protestuese. Në njërën anë po protestojnë përfaqësuesit e organizatave joqeveritare, që kërkojnë dorëheqjen e Ivanov dhe ato janë të përkrahura nga opozita maqedonase, ndërsa në anën tjetër janë përkrahësit e partisë në pushtet VMRO-DPMNE, të cilët gjithashtu thonë se janë të pakënaqur nga vendimi i Ivanov, pasi që është falur lideri socialdemokrat Zoran Zaev.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...