Published On: 9 Korrik, 2017

Dhezet Maqedonia, Rama vendos hartën e truallit të Arbërisë në godinën e kryeministrisë

Pas rikonstruksionit që iu bë sallës së konferencave në godinën e kryeministrisë, e cila u inaugurua ditën e djeshme nga vetë kryeministri Edi Rama, në sy të bie vetëm një gjë

Edi Rama është i vendosur të kthejë identitetin dhe origjinën e lashtë që ka ky vend, duke punuar në heshtje dhe me fakte. Hapi i parë, ishte harta e mesjetës që përfshinte dhe Shqipërinë me gjithë hapësirat territoriale të saj të para vitit 1912, e vendosur në zyrën ovale të Këshillit të Ministrave.

Ndërsa surpriza vjen në sallën e konferencave të kryeministrisë, ku mbi mur, pas foltores është vendosur një hartë pa kufij, që mban emrin “Albania”. Duket qartë se kjo hartë është goxha e vjetër dhe siç duket edhe nga fotografia përfshinë të gjitha territoret e gjymtuara të truallit të Arbërisë, të trashëguar nga ilirët dhe pellazgët.

Kuvendi i Gjilanit miratoi emrimin e rrugës: "Mërgimtarët e Gjilanit" në shenjë nderimi e falënderimi për kontributin e juaj për Lirinë, Pavarësin dhe Republikën! #Mirësevini n'shpi!
A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...