Published On: 8 Janar, 2016

“Dhezen serbët”, Edi Rama provokon përsëri

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, përsëri ka nxitur reagime në Serbi.

Një foto, e postuar në Facebook nga Rama me simbole të shtetit shqiptar dhe atij kosovar, e cilësuar sipas kryeministrit “fotoja e viti 2015” ka qenë arsye e reagimit të komentuesve serbë, njofton Klan Kosova.

“Një provokim i ri i Edi Ramës”, shkruajnë mediat serbe, të cilat thonë se, “ëndrra e Shqipërisë së madhe e shprehur në takimin e qeverisë së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë në Tiranë është shfaqur edhe në këtë fotografi”.

Reagime kanë ardhur edhe nga zyrtarët serbë, që e kanë kthyer foton në një nga temat më të rëndësishme në Serbi, shkruan Top Channel.

Marko Gjuriq, shef i Zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, ka thënë se, shpreson që ideja e Shqipërisë së madhe të ngelet një ëndërr dhe jo një makth i rajonit.

“Pyes veten se si do të reagonin BE-ja dhe OKB-ja nëse në Facebook kryeministri i Serbisë do të bënte një koment të ngjashëm për territoret e ndryshme në Ballkan”, ka thënë Gjuriq.

Ai ka theksuar se, Serbia nuk do të lejojë kurrë që Rama dhe Hashim Thaçi të realizojnë këto ëndrra. Fokus i veçantë i është kushtuar shprehjes “një tokë, një popull, një ëndërr”, e ku fjala “tokë” në serbisht mund të nënkuptojë edhe një vend apo shtet.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. emini thotë:

    O Gjuriq, fare mos u merzit per kete pune, besoj shume se edhe ti e di mire se as Thaqi, as Mustafa, as Rama e as Sala kurre sa te jene ne pushtet nuk do ta bejne bashkimin kombetar. Bashkimi nuk behet me dy mbledhje te qeverive te perbashketa shqiptare ne vit. Ajo dhqiponja e madhe ne mes turperohet me fodullekun e styre qe zgerdhihen perreth tovolines dhe mendojne se qytetaret hane bare. Keta vilajetxhinj, keta pashallare me kollare, keta babezinje, keta maskarenj as e kane hallin e bashkimit te kombit, as zhvillimin ekonomik, as zhvillimin e arsimit dhe shkences, asintegrimin mbarekombetar te dijesl dhkences, kultures, ata e ksne hallin si te qendrojne sa me shume ne qafen e popullit, si kete popull ta plackisin deri ne kacidhen e fundit, si te gjezfisin nrper bote ne pushimoret me luksoze duke udhetuar me biznis klase te aeroplanave cep me cep te botes. Ose duke paguar 1200 dollare njd bilete per te pare basketboll. Gjuriqi, bashke me gjuriqrt tjere ska cfare te merzitet, sepse per 16 vjete shqiptaret mezi arriten ta kene vetem nje abetare te perbashket dhe asgje tjeter. Klasa aktuale politike e shqiptareve ne Shqiperi, ne Kosove, ne Maqedoni, ne Mal te Zi dhe ne Presheve eshte ne nje vi me politiken serbosllave kur eshte fjala per bashkimin kombetare, pra sikur Gjuriqi, Dacici, Nikoliqi, jane kunder bashkimit kombetar.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...