Published On: 29 Shkurt, 2016

“Dhelpërat” e LDK-së kujt po ia hedhin kësaj radhe?

Deputetët e  LDK-së: Armend Zemaj, Arben Gashi dhe Alma Lama, muaj më parë ishin deklaruar se nuk do ta votonin Hashim Thaçin për president të Kosovës. Kjo pasi siç shpreheshin ata, Thaçi nuk ishte personi i duhur për këtë post, raporton Gazeta Blic.

Megjithëkëtë, ndonëse  shpreheshin kundër të parit të PDK-së për këtë post, emrat e lartcekur të LDK-së, në bazë të asaj që vepruan e bënë të kundërtën. Ata qëndruan në seancën e Kuvendit dhe e mundësuan kuorumin, në mënyrë që Hashim Thaçi të zgjidhej president i shtetit, raporton Gazeta Blic.

Mirëpo, menjëherë pas fitores së Thaçit, këta deputetë të LDK-së filluan të sulmohen me fjalë, si nga votuesit, ashtu edhe nga shoqëria civile e deputetët e opozitës. Si rrjedhojë e saj, disa prej tyre dolën me sqarime, ku tregonin se në seancën e së premtes, qëndruan me të vetmin qëllim, se kështu e kërkonte posti i deputetit, i cili i përfaqësonte votuesit.

Në anën tjetër, deputetët e njëjtë: Armend Zemaj, Arben Gashi e Alma Lama, 5 vjet më parë, kur i pari i AKR-së, Behgjet Pacolli pritej të votohej për president shteti, në shenjë kundërshtimi që ai të vinte në këtë post, e kishin braktisur seancën, çka kishte bërë që Gjykata Kushtetuese të konstatoj se ishte bërë shkelje e Kushtetutës. Si rezultat i kësaj, Pacolli dha dorëheqje, dhe në krye të vendit, erdhi Atifete Jahjaga.

Alma Lama atë kohë, ishte deputete e Lëvizjes Vetëvendosje, ndërsa dy deputetët e tjerë i takonin po kësaj partie që i takojnë dhe sot, LDK-së.

Kështu që, në sallën e kuvendit patën ngelur vetëm PDK-ja, AKR-ja dhe Lista Serbe, raporton Gazeta Blic.

E në mënyrë krejt kontroverse, të tre këta deputetë, menjëherë pasi e votuan Hashim Thaçin, dolën me deklarata vetëmbrojtëse.

Deputeti LDK-së, Armend Zemaj, ndonëse pati thënë disa herë se nuk e donte Hashim Thaçin në krye të shtetit, një ditë pas zgjedhjes së tij, tha se në seancën e së premtes, qëndroi me të vetmin qëllim, që  ta respektonte mandatin kushtetutes.

armendi

“Andaj para interesit tim personal të shpalljes “Hero” ditorë, unë dje isha në anën e shtetit të Kosovës duke respektuar mandatin kushtetues dhe moral. Vota ime ishte e ditur vite me parë, pakë kishte rëndësi”, u deklarua Zemaj.

Njëjtë veproi edhe deputetja e kësaj partie, Alma Lama, e cila në disa raste, përfshirë edhe në një intervistë për Gazetën Blic, pati thënë se nuk do ta votonte Thaçin dhe se ai nuk ishte figura e duhur për postin e të parit të vendit.

Përkundër kësaj, siç u tha më lart, edhe ajo kontribuoi  në zgjedhjen e tij, duke ia plotësuar numrin e duhur të deputetëve (kuorumin) Hashim Thaçit.

Por, mu sikurse Zemaj, edhe ajo doli me një sqarim, përmes së cilit tregonte se pse qëndroi në kuvend më 26 shkurt. Ajo e quajti marrëzi kërkesën e atyre, që  nga deputetët në fjalë kërkonin të mos merrnin pjesë në seancë.

alma-lama

“Nuk ka marrëzi më të madhe sesa t’i kërkosh deputetit që të mos rrijë në seancë për të cilën paguhet dhe e ka obligim.
Nuk ka marrëzi më të madhe sesa t’i kërkosh deputetit të një partie se pse nuk bëhet palë me partitë e tjera kundërshtare dhe ta bojkotojë partinë e vet.
Nuk ka marrëzi më të madhe se t’i kerkosh deputetit të behet anarkist, ose t’i përkrahë anarkistët.
Nuk ka marrëzi më të madhe se të shpallesh heronj e tradhëtar brenda nate, vetëm pse deputeti bën detyrën e tij, shkon në Kuvend”, tha Lama vetëm pak, pasi i pari i PDK-së mori titullin e të parit të Kosovës”.

Sikurse këta të dy, në mënyrë të njëjtë veproi edhe deputeti tjetër Arben Gashi.

Ndonëse shumë herë pati thënë se Thaçi nuk ishte president i duhur, ai nuk e braktisi sallën e Kuvendit, atë ditë kur u votua ish- Kryeministri i Kosovës-Hashim Thaçi.

Arben-Gashi11

“Thaçin nuk e votoj për president”, pati thënë shkurt Gashi.

Për dallim nga këta tre deputetë, disa deputetë të tjerë të LDK-së, si Vjosa Osmani, Adem Salihaj, Anton Çuni, Hatim Baxhaku e Shpetim Bulliqi, ashtu siç u deklaruan se nuk do ta votonin Thaçin, ashtu edhe nuk morën pjesë në seancë. /Gazeta Blic/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...