Published On: 11 Maj, 2016

P I N O K I – A D A

 

Lirim Gashi

Kur devalvimi është gjithëpërfshirës dhe ndodhë me hapa kolosal, mjaftojnë një grushtë njerëzish të malit për ta bërë popullin për mal. Vlan-in, lan-in, dhe egzodin me arroganc i keni përqeshur. Me asociacion, uzurpim, korrupcion e demarkacion Kosovën si Babadimër të gatshëm që t”i bëjë fqinjët me dhurata e keni veshur. Me mashtrime, manipulime, krim e hajni e keni stolisur, A e dini o ju të mjerë ku keni arritur e për ku jeni nisur??? Ju të dashuruar në koalicione të panatyrshme, vardisje të shëmtuara shumëngjyrëshe, lajthitje gazmore e dashuri sarkale, virtyte që strehojn urrejtje e mllef e që nuk kanë vlerë as sa një def. Ju kremtues euforik që e shisni mëshirën e blerë për 8000 hektar si suksesin e tuaj më të madhë e që idealin e shndërroni në lapidar sepse prej tij s”pritën as vepra e as fjalë, kur e keni mendjen m”u ndal? Ju që adhuroni aderime, konventa e demoniada e që zgjedhni kryedemonë për të sunduar me demosin e demonizuar me dekada a mos po mendoni që turpin mund ta mbuloni me autostrada? Ju që keni formuar parti politike për shkak të kalkulimeve profitabile e që hezitoni t”a orientoni popullin drejtë një ardhmërie stabile, ju që participoni dhe luani shah me figura të gjalla a mendoni që popullin e mashtroni me premtues mrekullirash që shesin përralla e kopalla??? Ju xhandar të humanizmit që vidhni donacione për t”a rehatuar familjen dhe vetveten e që me gënjeshtrat më të paskrupullta e dhunoni të vërtetën, ju pakurrizor që sundoni falë votes së blerë me dy karrota e një kilogram sheqer a mendoni që për ju kurrë s”do të ketë dimer por gjithmonë verë??? Ju që s”keni sinqeritet as për ilaq dhe vetëm parime që garantojnë titanik me bollëk duhët ta dini mirë që në Kosovën tonë ka shumë njerëz të dinjitetshëm që nuk mësohën kurrë me këtë pisllëk ???? Nëse kjo Kosovë është maksimumi i imagjinatës suaj atëherë kufomat e shkapërderdhura të martirëve tanë nëpër lumenjtë e Serbisë sa për ju do të tretën në dhe të huaj.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...