Published On: 27 Maj, 2016

Detajet e bandës me 31 shqiptarë, tonelata droge në Italinë veriore (Foto)

Në një video-konferencë me Skype mes drejtuesve të policisë italiane dhe asaj shqiptare u dhanë detaje nga operacioni ndërkombëtar i cili shkatërroi një bandë kriminale të trafikut të drogës duke vënë në pranga 38 persona, mes të cilëve 31 shqiptarë.

Autoritetet italiane ndanë falënderime për rezultatet e këtij operacioni që sekuestroi së fundi 130 kilogramë heroinë e kokainë si dhe 300 mijë euro, rezultatet të cilat siç theksuan ata – erdhën falë bashkëpunimit mes partnerëve italianë dhe policisë shqiptare.

Në kuadër të këtij operacioni të koordinuar janë sekuestruar sasi të mëdha droge, me vlerë rreth 1 milionë euro përgjatë periudhës së fundi, raporton Express.

Zëvendësdrejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardian Çipa tha se bashkëpunimin me autoritetet e huaja ka nisur prej shkurtit të vitit 2014 kohë kur policia është angazhuar në hetimet e përbashkëta.

Ky grup kriminal, mes të cilëve 31 shqiptarë, 5 maroken dhe 2 tunizianë, trafikonte kokainë dhe heroinë të siguruar nga Shqipëria, në zonën veriore të Italisë.

Sipas Çipës, shqiptarët e përfshirë në këtë bandë janë arrestuar më 24 maj nga Policia e Shtetit në kuadër të operacionit të përbashkët. Pasi është identifikuar vendndodhja e tyre, shqiptarët, emrat e të cilëve nuk u bënë të ditur, janë arrestuar me qëllim ekstradimin e tyre drejt Italisë. Sipas Ardian Çipës, arrestimet janë kryer në qytetet e Tiranës, Durrësit, Fierit dhe Kavajës. /Gazeta Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...