Published On: 14 Prill, 2016

Detaje nga protestat e dhunshme në Shkup (Foto)

Në Shkup, protestat e së enjtes gjatë mbrëmjes, kundër vendimit të presidentit të Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, për të amnistuar politikanët të cilët hetohen nga Prokuroria Speciale, janë përshkallëzuar në dhunë.

Disa protestues janë lënduar gjatë përleshjeve me policinë, ndërsa disa të tjerë janë shoqëruar në stacione policore, njofton agjencia e lajmeve INA. 

Turmat e protestuesve të shoqërisë civile kanë gjuajtur me gurë dhe gjësende të tjera në drejtim të policisë e cila ka rritur masat e sigurisë para selisë së VMRO-DPMNE. Protestuesit  tentonin  ti afrohen selisë së VMRO-DPMNE.

Nga ana tjetër, edhe kundërprotestuesit shprehwn revoltën e tyre kundër liderit të LSDM, Zoran Zaev, të cilin e fajësojnë për skenare të huaja dhe si mecernarë që po synojnë destabilizimin e vendit.

Për ne Maqedonia është e shenjtë, për ne Maqedonia është gjithçka që kemi! Ne nuk mund të pranojmë për të shkatërruar atë, ky ishte mesazhi i kontra protestës e udhëhequr nga LQMM, Lidhje qytetare për mbrotjen e Maqedonisë.

Mbështetësit e partisë në pushtet po qëndrojnë para selisë së LSDM-së, duke shprehur zemërimin e tyre për faljen nga Ivanovi ndaj Zaevit dhe Verushevskit.

Në përleshjet e sontme mes policisë dhe protestuesve pranë selisë së VMRO-DPMNE-së, nga burimet jozyrtare janë plagosur gjashtë policë.

Protesta e sotme filloi para Parlamentit, dhe u përshkallëzua kur demonstruesit filluan të hedhin bomba tymi, vezë dhe gur.

Policia i është kundërpërgjigjur protestuesve me shok bomba.

Protestuesit më pas nga selia e VMRO-së u drejtuan para qeverisë ku edhe atje u pritën nga forca të shumta policore.

Policia pasi ka arritur të shtyp demonstruesit pranë selisë së VMRO-DPMNE-së, protestuesit u nisën drejt qeverisë.

Edhe para qeverisë ata u hasën nga forca të shumta të policisë, ata duke brohoritur, e duke i kërkuar policisë se kënd po e mbrojnë.

Poashtu tek disa protestues shihen edhe parulla të cilat i mbajnë në duar dhe u janë drejtuar policëve me mesazhe.

Ajo që bie në sy më së shumti është parrulla: “Nga paratë tona hani bukë, dhe prap neve na rrihni”.(INA)

foto1

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...