Published On: 16 Shkurt, 2016

Dështon përpjekja e policisë për arrestimin e aktivistëve të VV-së (Foto)

Policia e Kosovës ka tentuar sonte të ndalojë dhe arrestojë disa aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje, para selisë së kësaj partie.
Lëvizja Vetëvendosje, përemes një kumtese bën të ditur se “sotnte rreth orës 20:00 policia tentoi të ndalojë disa aktivistë afër zyrave të Lëvizjes Vetëvendosje, kurse arsyet nuk u bënë të ditura”.

“Për disa minuta zyra e Lëvizjes VETËVENDOSJE! ka qenë e rrethuar nga katër makina të policisë. Ne dyshojmë se këto janë provokime për shkak të organizimeve për protestën gjithëpopullore të datës 17 shkurt.
Por, pas pak kohe policia vendosi të largohet. Tani situata është e qetë”, thuhet në njoftimin e VV-së.

Adonis Tahiri, nga zyra për media e VV-së, tha se Policia ka tentuar të arrestojë disa aktivistë, por ishin aktivistët e tjerë brenda selisë që janë “mobilizuar” dhe kanë arritur t’i fusin brenda zyreve.

“Para zyrës së Vetëvendosjes policia ka tentuar të arrestojnë disa aktivistë pa arsye”, tha Tahiri.

Sipas tij, mobilizimi i menjëhershëm i aktivistëve të tjerë ka bërë që aktivistët e ndaluar të futen në zyrë.

“Më pas kanë ardhur disa vetura të policisë duke dashur që të futen brenda, por kur e kanë parë që aktivistët janë të mobilizuar, ata janë larguar”, tha Tahiri për lajmi.net.

Ai shtoi se “aktivistët që kanë qenë brenda zyrave, kanë qenë në korridor duke përgatitur parullat për protestën e nesërme”.

Nga ana tjetër, Policia ende nuk ka dhënë ndonjë sqarim në lidhje me këtë ngjarje.Zyrtat-e-vV-se-650x358

d-euml-shton-p-euml-rpjekja-e-policis-euml-p-euml-r-arrestimin-e-aktivist-euml-ve-t-euml-vv-s-euml-foto_hd

police vv(1)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...