Published On: 4 Prill, 2016

Dështon marrëveshja Kosovë-Serbi për certifikatat ADR

  • Ka përfunduar pa marëveshje takimi në mes të delegacionit kosovar dhe atij serb për njohjen reciproke mes dy shteteve të certifikatave për transportin e mallrave të rrezikshme të njohura si ADR.

Delegacioni i Republikës së Kosovës i udhëhequr nga Ministrja për Dialog, Edita Tahiri dhe Ministrja për Tregti dhe Industri, Hykmete Bajrami, së bashku me ekipin profesional, morën pjesë sot në takimin e ftuar nga BE-ja, takim ky që u mbajt në Vjenë dhe ka zgjatur gjatë tërë ditës duke filluar nga mëngjesi deri në orët e vona të mbrëmjes.

Por me një njoftim të lëshuar nga Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, shkruan se pas bisedimeve të vështira dhe përpjekjeve për të arritur marrëveshje për njohjen reciproke të certifikatave të ADR-së, ku vlen të theksohet angazhimi i Bashkimit Evropian si ndërmjetësues ishte maksimal, megjithatë këto bisedime nuk dhanë rezultate.

“Takimi i radhës për këtë çështje do të mbahet së shpejti dhe për këtë do të presim derisa BE do të ftojë takimin e ri”, deklaron MTI-ja.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...