Published On: 26 Janar, 2016

Dëshmitari i vetëm i familjes mbretërore që di sekretet në tre breza

RRËFIMI: SKËNDER ZOGU – NIPI I MBRETIT ZOG-I


Skënder Zogu rrëfen jetën e monarkisë në mërgim.Fjalët e fundit të mbretëreshës Geraldinë, kur Ahmet Zogu po jepte shpirt në spital.
Nga princeshat shqiptare, te nëna Geraldinë; nga Mbreti Ahmet Zogu, te i biri i tij, Leka I.
Skënder Zogu ka shumë për të treguar.
Siç është rasti i Xhevdet Mustafës, njeriut që udhëhoqi komplotin në Shqipëri për eliminimin e Enver Hoxhës, në vitin 1982.
Një mision i dështuar me vepër dhe me jetë, që ishte paralajmëruar si i tillë nga Leka Zogu I, gjatë një takimi me Mustafën në Zelandën e Re.
I mësuar me lojërat e spiunëve herë të dyfishtë e herë të trefishtë, “mbreti” i shqiptarëve në mërgim nuk mori asnjëherë tentativa për të rrëzuar sistemin komunist me ndërhyrje ushtarake.
Historia e të atit me misionin “Kompania 4000” ishte një leksion që Ahmet Zogu ia kishte mësuar shumë mirë të birit, pavarësisht se ishte i vogël.
Ka mbetur dëshmitari i vetëm i familjes mbretërore që di sekretet në tre breza; nga Ahmet Zogu, te i biri Leka Zogu I, e deri te nipi Leka Zogu II. I pari ishte zyrtarisht Mbret në Shqipëri, i dyti “mbret, jo në detyrë”, ndërsa i treti ka mbetur ende princ me status, edhe pse ka bërë betimin prej monarku.
Historia e kësaj dinastie nis që nga viti 1928, por Skënder Zogu, djali i vëllait të Mbretit Ahmet Zogu, na e nis rrëfimin pas largimit nga Shqipëria, më 7 prill 1939.
Arsyeja është thjesht mosha, pasi në vitin kur është vendosur monarkia në Shqipëri, ende nuk kishte lindur, ndërsa arratinë e parë e ka provuar në moshën 6 vjeç.
Më pas, e gjithë jeta e tij do të shkonte në emigrim, ku fati i tij viti pas viti u lidh ngushtë
me familjen mbretërore si për nga gjaku, ashtu edhe për nga kauza, deri në kthimin e përbashkët në Shqipëri, në vitin 1992.
Të gjitha këto dekada që nisin me pushtimin fashist në Shqipëri, që vijojnë me instalimin e komunizmit dhe përfundojnë po me rënien e tij, Skënder Zogu po i shkruan në një libër.
Tashmë është në përfundim të tij, por ka vendosur që të shtojë aty edhe disa kujtime nga vitet e demokracisë në Shqipëri, për ta mbyllur me lamtumirën e kushëririt të tij të parë, Leka Zogu I, që iu dha më 3 dhjetor.
“Kam shkruar deri tani rreth 375 faqe, mendoj që të shtoj edhe 100 të tjera. Janë në gjuhën frënge dhe më pas do t’i përkthej”, thotë Skënder Zogu për gazetën, vetëm disa orë para se të largohej nga Shqipëria drejt Francës, ku edhe jeton aktualisht.
Sërish një ikje e tij, por kësaj here Skënder Zogu ka lënë dëshmitë e rralla në Shqipëri”.

* * *

Më 7 prill 1939, dinastia e Mbretit Ahmet Zogu u largua në shtete të ndryshme. Duke qenë se në atë kohë ishit vetëm 5 vjeç, kur e mbani mend takimin e parë me Zogun?

Më 7 prill 1939, kur fashizmi pushtoi Shqipërinë, unë isha vetëm 6 vjeç. Për atë moshë nuk kujtoj shumë, vetëm di që me babain tonë u nisëm në Stamboll, duke kaluar nëpërmjet Shkupit. Rreth 2 muaj më vonë, aty arriti edhe Mbreti Ahmet dhe familja e tij. Princi Leka Zogu I ishte ende foshnjë, gati 2-muajsh. Ata nuk ndenjën gjatë në Stamboll dhe u larguan. Shkuan në Rumani, Poloni, vendet baltike, Suedi, Norvegji, për të mbërritur përfundimisht në Francë, në muajin korrik 1939. Pas fillimit të sulmit gjerman më 10 maj 1940, Mbreti Ahmet Zogu u shpërngul drejt Perëndimit, ku me anije mbërriti në Britaninë e Madhe. Mbreti George IV i Anglisë i ofroi mbrojtje dhe siguri gjatë gjithë periudhës së Luftës II Botërore, ndërsa familja jonë ndenji në Stamboll.

Kur jeni ritakuar?

Më pas jemi ritakuar sërish në vitin 1947. Me përfundimin e luftës, familja mbretërore zhvendoset kësaj radhe në Egjipt, pas ftesës së marrë prej Mbretit Faruk, i cili ishte pasardhës i shqiptarit themelues të dinastisë mbretërore egjiptiane, Mehmet Ali Pasha. Ne gjithmonë i kishim ruajtur korrespondencat, pavarësisht pamundësisë për të qëndruar të gjitha familjet bashkë. Megjithatë, në vitin 1947 jemi ritakuar dhe aty ka nisur afrimi im shumë i madh jo vetëm me Mbretin Zog, por edhe me Mbretëreshën Geraldinë. Për të, unë isha “i preferuari” dhe më thërriste “bubi” që kur isha fëmijë, aq sa ndonjëherë të tjerët bëheshin xhelozë. Në Egjipt, në Kajro, mbreti Ahmet Zogu ka sunduar zyrtarisht. Kishte Legatën shqiptare, me toka që quheshin shqiptare, me ushtri, me armë etj. Ishte shumë mik me Mbretin Faruk dhe në atë kohë kishte shumë shpresa për të rivendosur monarkinë në Shqipëri.

Pse nuk e rivendosi?

Sepse pati ndryshime politike edhe në Egjipt. Mbreti Faruk ra nga pushteti. Lëvizja e vetëquajtur revolucionare, nën drejtimin e Muhammad Naguib dhe Gamal Abdel Nasser, bëri një grusht ushtarak. Ishte një nga ato revolucionet tip alla socialiste, që u mbështet nga Bashkimi Sovjetik dhe Tito, në vitin 1952. Më vjen në mendje një episod në atë kohë, që në fakt ka të bëjë më shumë me Mbretin Leka Zogu I, që na ka çuditur të gjithëve me guximin e tij. Që 13 vjeç kur ka ndodhur kjo ngjarje, nuk e ka njohur frikën. Pasi Mbreti Faruk ra nga froni, fillimisht na bllokuan kontot bankare. Disa ditë më pas, revolucionarët e vetëshpallur na dërgojnë një formacion të madh me ushtarë, që të merrnin të gjitha armët që kishte Mbreti Zog, si edhe çdo send tjetër të çmuar. Një kapiten po drejtonte ata ushtarë, por kishin ngecur te porta, pasi ishin paralajmëruar se një ushtri shumëfish më e madhe se ata po i priste pas dyerve. Kapiteni e kishte kujtuar për të vërtetë këtë, ndërkaq Mbreti Ahmet Zogu as që bëhej fjalë t’i fuste brenda. Për atë, Legata ishte tokë shqiptare, territor shqiptar zyrtar. Unë shkova pak me vonesë te shtëpia dhe te hyrja gjej këtë kapiten egjiptian, i cili më thotë: Çoji fjalë Mbretit, se vetëm do të bëjmë inventarin e armëve dhe sendeve të arta, asgjë nuk do të prekim. Sapo hyj brenda, ende pa hapur gojë, më del princ Leka Zogu I dhe më thotë: Na merre këtë koburen ti dhe shko zër pozicion te dritarja! Më ka mbetur vërtet në mendje. Vetëm 13 vjeç dhe komandoi si gjeneral, ndërsa vetë ruante konsullin e Anglisë dhe nënprefektin e Aleksandrisë. I kishte marrë peng bashkë me mbretin Ahmet Zogu, që për çdo rast të hyrjes me dhunë të ushtrisë apo policisë egjiptiane do t’i përdornin diplomatikisht.

I përdorën këto pengje?

Fatmirësisht nuk qe e nevojshme. Pasi mora koburen që më dha princ Leka I, unë nisa të kërkoj menjëherë nënën Geraldinë. I tregova se ç’më tha kapiteni egjiptian rreth inventarit, por Mbreti Zog ishte mosbesues dhe vetëm përsëriste: “Kjo është tokë shqiptare”. Për 8 orë u ngujuam të dyja palët, pa lëshuar terren. Pas shumë negociatash, më në fund arritëm në kompromis. U futën vetëm dy persona brenda dhe, në fakt, vetëm sa numëruan në mënyrë sipërfaqësore armët dhe sendet me vlerë. Në dalje, ai, kapiteni, më mori mënjanë dhe më tha: “Faleminderit që më ndihmove të kryej detyrën time, pasi kjo është dita që kam pasur më shumë frikë në jetën time”. Vetëm se nuk e besonte dot që brenda Legatës nuk kishte ushtri shumë të madhe, siç kishte pandehur, por vetëm pak oficerë, por ama tejet besnikë. Megjithatë, pas kësaj ngjarjeje, në korrik të vitit 1955, ne u detyruam që të largoheshim edhe nga Egjipti. Egjipti u shpall republikë, e cila nxori në ankand tërë pasurinë e Farukut dhe e njëjta gjë ndodhi në një farë mënyre edhe me ne, me bllokimin e disa llogarive bankare. Nga ana tjetër, qeveria e egjiptianit Gamal Abdel Nasser ishte e frikësuar nga prania e Mbretit Zog atje dhe qëndrimi i zgjatur ishte i rrezikshëm.

Pse qeveria revolucionare e Egjiptit, që arriti të rrëzonte dinastinë 148-vjeçare të Mehmet Pashës, mund t’ia kishte frikën një mbreti të mërguar në vendin e tyre, si Ahmet Zogu?

Sepse Ahmet Zogu kishte të njëjtën origjinë me mbretin Faruk, atë shqiptare. Qeveria e Gamal Abdel Nasser ia kishte frikën ndonjë komploti të mundshëm të Mbretit Zog në Legatën shqiptare në Egjipt, me Mbretin Faruk, që tashmë nëpërmjet jahtit mbretëror shkoi fillimisht në Monako, dhe më pas në Romë, Itali. Ne ndenjëm në Egjipt edhe derisa fituam gjyqet për zhbllokimin e llogarive bankare, si dhe gjyqet kundër tatimeve dhe doganave. Pasi për çdo mall që kishim importuar në Egjipt gjatë kohës së monarkisë na u dërgua një faturë për tatim e doganë, tejet e shumëfishuar dhe me gjoba. Pra, gjyqet zgjatën rreth 3 vjet derisa fituam, ndërkohë që Mbreti Ahmet Zogu nuk po ndihej mirë. Ai po vuante nga ulcera, ndërkohë që diktoi shenjat e para të kancerit. Kështu, në korrik të vitit 1955, ai u vendos përfundimisht në Cannes të Francës. Pavarësisht kurimeve, shëndeti i dobët po e mundte dita-ditës, ndaj mori masat që më 5 prill 1957, kur princi Leka mbushi plot 18 vjeç, Mbreti Zog e shpall atë trashëgimtar të kurorës mbretërore, në një ceremoni të zhvilluar në prani të figurave më të shquara të emigracionit politik shqiptar në Francë dhe të shumë miqve të shquar të familjes mbretërore dhe të Shqipërisë, të ftuar enkas. Megjithatë, për këtë është shkruar edhe në shtypin ndërkombëtar dhe tashmë dihen të gjitha detajet.

Po ato që nuk dimë, mund të na i thoni?

Në fakt, do të doja të ndalesha te një moment, që është shumë i dhimbshëm për mua dhe që e kam pjesë të kujtimeve të pabotuara. Ai ndërroi jetë në spitalin “Foch”, në periferi të qytetit Suresnes, në Francë, ndërsa unë do t’ju rrëfej minutat e fundit. Për shkak të tumorit dhe shumë ulcerave në stomak, kishte dhimbje të tmerrshme, edhe pse e mbante shumë veten. Po ju kujtoj që në atë kohë, viti 1961, nuk kishte qetësues kaq të fortë për dhimbjet siç ka sot. Isha aty në spital, në një pavijon që e kishin rezervuar ata të spitalit posaçërisht për Mbretin Zog. Kisha lënë një bisedë pune me një mik, paksa larg, dhe pasi e vizitova Mbretin, mora trenin për të shkuar në takim. Sapo hipa në tren, pata një ndjesi të çuditshme. Një boshllëk të pashpjegueshëm, sikur diçka po më merrte të gjitha organet e brendshme. Sa zbrita nga treni, takova mikun tim dhe i thashë atij që duhet të kthehem patjetër sërish në spital. Ashtu bëra. U ktheva dhe sapo arrita, takova oficerin e Gardës, Ali Çupi. Ai më thirri: “Bubi, eja shpejt!”. Shkova menjëherë dhe pashë Mbretin në grahmat e fundit, ndërsa princeshat ia shpërthyen vajit. Në atë moment, ndërhyri nëna Gerladinë dhe u tha princeshave: “Pushoni vajza, lëreni shpirtin e tij të ngjitet në qiell. Mos e pengoni me vaje në këto momente…”. Princeshat ndalën vajin dhe pas kësaj fjalie, koloneli Hysen Selmani tha në mënyrë solemne: “Mbreti vdiq. Rroftë Mbreti!”. Nëna Geraldinë uli kryet paksa çaste dhe më pas, me një forcë që s’kam parë femër tjetër ta ketë, më kërkoi të gjeja një prift që të lutej për shpirtin e Ahmet Zogut, pasi ishte shumë besimtare. Ia solla…

Përmendët princeshat, dihet shumë pak rreth tyre. Si ishin ato?

Keni të drejtë. Jeta e princeshave, motrave të mbretit Ahmet Zog, është shumë pak e prekur nga kujtimet apo dëshmitë e deritanishme. Mendoj që të sjell portrete më të plota të tyre, sepse ato kanë kontribuuar shumë gjatë mbretërimit të Mbretit Zog në Shqipëri, por edhe në emigrim i kanë shërbyer kauzës së monarkisë, si dhe vëllait të tyre deri në vdekje. Kanë qenë tejet besnike.

Pavarësisht kësaj besnikërie, flitet se princesha më e vogël pati një histori dashurie me Enver Hoxhën?

E kam dëgjuar këtë hamendësim dhe dua të siguroj lexuesit shqiptarë se kjo histori nuk është e vërtetë. Jo vetëm Maxhidja, por edhe princeshat e tjera, ishin gjithnjë të shoqëruara në publik dhe nuk kanë dalë ndonjëherë me dikë, pa dijeninë e Mbretit Zog ose të dikujt tjetër në oborrin mbretëror. Nuk kemi pasur asnjë lloj informacioni dhe sidomos kur thashethemet rreth kësaj historie të supozuar zgjasin me vite, po të kishte pasur edhe lidhjen më të vogël, do të ishte mësuar. Jo lidhje, por edhe kontakt nuk kanë pasur kurrë, sepse nuk kishte gjë që nuk mësonte Mbreti Zog. Emrin e Enver Hoxhës princeshat e kanë dëgjuar shumë vonë në emigrim dhe e kanë urryer si figurë, me të njëjtën forcë si vëllai i tyre, dhe jo më ta kishin simpati apo ta donin. Përse prej 3 motrave të Mbretit Ahmet Zog nuk u martuan asnjëherë? Siç ua thashë, ato nuk ishin vajza dosido që të dilnin e të kërkonin fatin ku t’u binte rruga. Nuk u doli fati ashtu siç duhej, duke pasur parasysh që Mbreti Zog u detyrua të emigronte sa në një shtet në tjetrin. Di të them që princeshat ishin aq të kulturuara dhe aq besnike, saqë vendosën që jetën t’ia kushtonin vëllait të tyre, Mbretit Zog. Dhe nuk janë penduar deri në fund të jetës për këtë, pasi edhe Mbreti Zog i ka dashur shumë. Më kujtohet njëherë që u sëmur njëra prej tyre, princesha Ruhie, duhej t’i jepej gjak dhe atë nuk e zinte vendi derisa e gjeti.

Pse nuk e dha ai vetë, por e gjeti diku tjetër?

Sepse dihet, që jo e gjithë familja ka të njëjtin grup gjaku. Princesha Ruhie e kishte të rrallë grupin e gjakut. Megjithatë, tani m’u kujtua një episod shumë interesant. Për princeshën e sëmurë Ruhie e mori vesh edhe Mbreti Faruk, pasi në atë kohë jetonim në Egjipt. Ai erdhi ta shihte dhe sapo mori vesh që i duhej gjak, doli vullnetar që të gjente dhurues. Dhe nuk iku që andej derisa gjeti dikë.

Cilat ishin pasionet e princeshave?

Ato ishin dashamirëse të mëdha të kulturës, artit dhe sporteve. Që në Shqipëri, 3 prej tyre u angazhuan si patronate (kujdestare) të Larta të Sporteve, Turizmit, Automobilizmit dhe Arteve të Bukura, duke i ndarë përkatësisht në këtë mënyrë: princesha Myzejen kishte në kujdestari të gjitha sportet, princesha Ruhije artet e bukura dhe princesha Maxhide, Entin Kombëtar të Turizmit dhe Automobilizmit të mbretërisë shqiptare. Është fakt tashmë, që si rrjedhojë e kësaj kujdestarie, gjatë periudhës së monarkisë së Zogut, bënë një punë të madhe për zhvillimin dhe përhapjen e kulturës, artit dhe sportit. Po ashtu, ato u angazhuan edhe me emancipimin e gruas dhe tashmë është fakt që, femrat shqiptare kanë votuar para atyre franceze. Mbreti Zog i angazhoi princeshat dhe mbretëreshën Geraldinë që të kujdeseshin për të drejtat e grave, duke kërkuar edhe që të hiqnin ferexhetë.

Po në emigrim, me çfarë u morën ato?

Edhe në emigrim vijoi i njëjti angazhim, por për shkak të terrenit, u morën më shumë me njohjen e kulturës europiane dhe funksione të tjera në Pallatin Mbretëror. U pëlqente jashtëzakonisht shumë Parisi dhe, pasi emigruam në Aleksandri (Egjipt), u mungonte jashtë mase. Më kujtohet se si një herë erdhi në Aleksandri këngëtarja e famshme franceze, Édith Piaf, që do të mbante aty një koncert. Ato u entuziazmuan pa masë dhe unë u sigurova një vend në lozhë. Nga mesi i koncertit, teksa Édith Piaf po pushonte paksa, princeshat i dërguan një lule dhe kartolinë, ku e përshëndesnin dhe i kërkuan takim. Édith Piaf u tregua e jashtëzakonshme. Ajo kishte dëgjuar për Mbretin Zog dhe princeshat dhe erdhi vetë që t’i takonte. I kam parë tejet të lumtura princeshat shqiptare në ato momente, ndaj them me bindje se ato e dashuronin kulturën, artin, të bukurën.

Cila ishte marrëdhënia e Mbretëreshës Geraldinë me princeshat?

Të mrekullueshme. Princeshat gjetën te Geraldina jo vetëm respektin si kunatë, por edhe afërsinë prej motre, dhembshurinë prej nëne dhe intimitetin prej mikeje. Me komoditetin që gjetën te Geraldina, princeshat nuk u shqetësuan asnjëherë pse nuk u doli fati, por ia kushtuan deri në fund jetën vëllait të tyre, mbretit Ahmet Zogu. Geraldina, vit pas viti, u bë nëna e të gjithë shqiptarëve në emigracion. Ishte shumë e pjekur politikisht dhe gjithnjë i merreshin këshilla, si nga Mbreti Ahmet Zogu, ashtu më vonë nga i biri. Për nga bukuria dihet tashmë, se që në rininë e hershme ajo u quajt me të drejtë “trëndafili i bardhë” dhe sado kalonin vite, fisnikëria i dukej qartë në fytyrë. Di të them edhe që ishte shumë fetare. Besimtare katolike.

Nëse ishte shumë besimtare katolike, atëherë pse Vatikani nuk ia lejoi martesën e Geraldinës me Ahmet Zogun?

E vërtetë që nuk e pranoi në fillim Vatikani, për shkak se Ahmet Zogu ishte mysliman. Me një Europë në masë katolike dhe në një kohë kur religjioni kishte po aq pushtet sa edhe një monarki apo republikë, martesa e një katolikeje me mysliman përbënte shqetësim të madh për Vatikanin. Unë nuk mund të kujtoj diçka nga martesa, pasi siç thashë, kam qenë fëmijë. Megjithatë, ekziston shtypi ndërkombëtar edhe për këtë çështje. Për shembull, “The Daily Telegraph and Morning Post”, London, England, më 16 shkurt 1938, ka shkruar, botuar me titull: Papa, në pritje të garancive nga Mbreti Zog. “Qyteti i Vatikanit, e martë. – Siç qe parashikuar në “The daily telegraph and morning post”, të enjten e shkuar, Shikimi i Bekuar nuk i ka dhënë të drejtën konteshës Geladine Appony për lejen për të cilën kishte aplikuar, për t’u martuar me Zogun, Mbretin e Shqiptarëve, që është myslyman. Një martesë fetare sipas riteve katolike do të solemnizohet përpara martesës civile; dhe fëmijët e dalë nga martesa e konteshës Geraldinë do të rriten si katolikë romanë. Mbreti Zog deri tani nuk ka marrë asnjë hap për të firmosur këto garanci. Vonesa ka çuar në publikimin e një deklaratetë gjatë zyrtare në “Ossevatore Romano-n” e sotme, organi zyrtar i Vatikanit”, thuhet ndër të tjera në atë shkrim. Pas disa negociatash me Vatikanin, duke parë përkushtimin e mbretëreshës Geraldinë si katolike, por edhe të drejtat dhe liritë e mëdha fetare që Ahmet Zogu u siguronte qytetarëve, u lejua martesa. Në mes të marsit 1938, u dha zyrtarisht lajmi nëpër media: “Me disa rregullime, Vatikani ka lejuar martesën e ardhshme të Mbretit të Shqiptarëve Ahmet Zogu me konteshën Geraldina Appony të Hungarisë. Vetë Papa Piu lejoi martesën”. Me kalimin e viteve, Geraldina u bë shumë e respektuar në Vatikan dhe më gjerë. Ajo ka takuar Nënë Terezën, Papa Gjon Palin II etj. dhe ka pasur bekimin e tyre.

Duke iu rikthyer Ahmet Zogut, është folur për disa tentativa ushtarake në mërgim, për të rrëzuar komunizmin në Shqipëri? Cila prej tyre ka qenë më e organizuara, më seriozja?

Më organizuara, më seriozja dhe që në fakt priteshin rezultate pozitive, ka qenë misioni “Kompania 4000”, që fatkeqësisht dështoi. Ideja për ngritjen e tij Ahmet Zogut i lindi që në Aleksandri, ku ftoi atje për bisedë mbështetësit e tij më besnikë, por edhe ata që i kishte pasur kundërshtarët më të fortë deri atëherë, si: Abaz Kupin, Mit’hat Frashërin, Mustafa Krujen, Ernest Koliqin, Mehdi Frashërin, Ago Again, Ihsan Toptanin, Gaqo Gogen etj. Pas shumë negociatash, ai formoi në Aleksandri komitetin “Shqipëria e Lirë”, që hynë në një operacion të përbashkët me anglo-amerikanët, nën emrin “Kompania 4000”. Për muaj me radhë, u stërvitën dhjetëra persona në Maltë, Qipro, Gjermani, Itali etj., të cilët në fund u hodhën me parashuta në Shqipëri, pranë kufijve tokësorë dhe ujorë. Nuk po zgjatem shumë me detajet e këtij operacioni, pasi tashmë janë bërë të ditura publikisht, vetëm doja të theksoja që Ahmet Zogu, për hir të atdheut, arriti të bashkëpunonte me ata që për një kohë të gjatë ishin quajtur “armiqtë e tij”, emrat e të cilave ua dhashë më lart. Sa i përket operacionit “Kompania 4000”, ai bëri gjithçka ishte e mundur, por spiunët në çdo epokë kanë mbetur spiunë. Dhe britaniku Kim Filbi ishte spiuni i këtij operacioni, i cili bashkëpunonte me rusët, që i treguan gjithçka Enver Hoxhës.

Flitet që jo vetëm Kim Filbi spiunoi, por edhe njerëz pranë Ahmet Zogut…

Edhe pse kishte mundur të arrinte në strukturat më të larta të CIA-s dhe SIS, shërbimet sekrete amerikane dhe angleze, Filbi figuronte si personi që prej 20 vjetësh kishte shërbyer edhe si spiuni i sovjetikëve. Pra, kur u zhvillua operacioni “Kompania 4000”, ai kishte dy dekada i lidhur ngushtë me rusët, që në atë kohën ishin “mjaltë” me Enver Hoxhën. Për nga mënyra si rrodhën informacionet, për nga emrat konkretë që dolën, për nga detajet, vetëm Kim Filbi ka spiunuar. Vetëm ai dinte gjithçka për këtë operacionin, nga A te ZH, fiks ashtu siç iu spiunua Enver Hoxhës. Ndaj nuk kanë qenë njerëzit pranë Ahmet Zogut që kanë spiunuar, por Kim Filbi.

Po pas këtij operacioni, a tentoi sërish Ahmet Zogu?

Jo. Pas këtij operacioni ai nuk pati më as kushtet e favorshme politike, pasi u detyrua të lërë Egjiptin, dhe as shëndetin. Për më tepër, pas zbulimit të operacionit “Kompania 4000”, ai nuk dëshiroi të organizonte më misione kundër regjimit komunist në Shqipëri, që nuk garantonin jetën e ushtarakëve të tij. Përveç njerëzve të oborrit, ai nuk i besonte më askujt. Vetëm pas vdekjes së tij, i biri, Leka Zogu I, nisi disa tentativa, por edhe ai u tregua shumë i matur. Më së shumti u hakmor kundër spiunëve të Enver Hoxhës që e përndiqnin edhe në emigrim.

Në ç’mënyrë u hakmor?

Po ju tregoj një ngjarje, që kam qenë vetë prezent. Në vitin 1976, nga agjentë të Enver Hoxhës në Ambasadën Shqiptare në Paris u bënë përpjekje për të prishur varrin e Ahmet Zogut. Për këtë na tregoi një mik i familjes me mbiemrin Vladi, Sulë Vladi, i cili kishte varrin e të vëllait aty pranë Ahmet Zogut. Si i përmalluar, ai kalonte çdo ditë nga varrezat, sa herë dilte në mëngjes herët për në punë. Një nga vizitat e tij andej, ai kishte parë dy persona që përpiqeshin që të nxirrnin arkivolin e Ahmet Zogut nga varri. Sulë Vladi ishte ndalur dhe sapo ata e kishin parë, ishin larguar. Menjëherë Sula lajmëroi familjen mbretërore dhe ne shkuam në varreza. Diku pranë gjetëm një vend tjetër, e rrethuam, e betonuam dhe e futëm arkivolin provizorisht aty, ndërkohë që shkruam zyrtarisht një notë ankese dhe proteste për strukturat shtetërore më të larta franceze. Megjithatë, nuk po na zinte vendi me kaq dhe Leka Zogu I mendoi që t’i jepte një mësim Ambasadës Shqiptare atje. Bëmë një plan dhe studiuam vendndodhjen e njerëzve brenda. Vumë re që kati i parë dhe i dytë nuk kishte njerëz gjatë natës dhe shërbenin si zyra. Vetëm në katin e tretë rrinte dikush, siç duket roja. Duke qenë se nuk dëshironim të vrisnim njeri, por vetëm ta shkatërronim si ndërtesë, duke i dhënë kështu një mesazh Enver Hoxhës, zgjodhëm armën bazuk (bazooka). Kjo lloj arme është si tip mortaje, topi, por ndryshe nga ato, fillimisht çan pengesën nga jashtë, pastaj shpërthen brenda. Kështu u bë. Morëm shënjestrën dhe qëlluam. Kati i parë u dëmtua krejtësisht. I dytë, deri në gjysmë. Ndërsa i treti kishte më pak dëme. Fiks siç e kishim parashikuar.

Nga rrëfimi duket sikur ju keni qenë autori i këtij shpërthimi?

Unë dhe Ylli Spahia bëmë atentatin, sigurisht që na ndihmuan me informacione edhe të tjerë. Madje, Ylli Spahia qëlloi. Është personi që ka qenë 23 vjet në shërbim të mbretit. Megjithatë, menjëherë pas shpërthimit, vetë mbreti Leka Zogu I e mori përsipër atentatin.

A u arrestua Leka Zogu I për këtë atentat?

Leka Zogu I thjesht u mor në pyetje për dijeni, ndërsa mua dhe Ylli Spahinë na arrestuan, për të na lëshuar shumë shpejt. Pavarësisht se bëmë atentatin, ne kishim krijuar alibi shumë të fortë me ca miq francezë, sikur kishim qenë në darkë me ata. Policia mblodhi dëshmitë dhe ne shpëtuam. Më kujtohet dhe diçka tjetër në këtë kohë, lidhur me varrin e Ahmet Zogut, që bëri bujë dhe doli në faqe të para të gazetës. Nga agjencia e lajmeve franceze “AFP”, erdhën më pyetën rreth prishjes së varrit dhe unë u thashë: “Keni shembull konkret që komunizmi nuk respekton as të vdekurit, për të mos folur për të gjallët”. Nga ana tjetër, morëm vesh që Enver Hoxha ishte xhindosur krejtësisht në Shqipëri dhe kjo na bëri që sërish t’i bënim atentate të tjera. Që ta xhindosnim edhe më keq.

Për shembull, çfarë atentati?

Atentati i radhës ishte prerja e kabllos nënujor telefonik në mes Shqipërisë dhe Italisë. Për një kohë të gjatë, të dy shtetet mbetën pa komunikim. Me anë të një polumbari bëmë prerjen e kabllos, ndërsa nga qielli, duke llogaritur shpejtësinë dhe drejtimin e erës, lëshuam dhjetëra balona me trakte në kufijtë shqiptarë. Aty tregonim për misionin tonë, si edhe bënim thirrje kundër komunizmit dhe rrëzimin e Enver Hoxhës. Ashtu si babai i tij, Leka Zogu I nuk e pa të arsyeshme që të çonte mision ushtarak direkt në Shqipëri, por gjeti lloj-lloj formash si këto që ju përmenda, që t’i kundërvihej sistemit diktatorial. Pa harruar këto, edhe diplomacinë e madhe që ka përdorur me faktorët ndërkombëtarë.

Edhe komploti kundër Enver Hoxhës, i udhëhequr nga Xhevdet Mustafa në Shqipëri, pati viktima. A nuk ishte pas tij edhe Leka Zogu I, siç edhe është thënë?

Mirë që ma bëtë këtë pyetje, pasi është momenti që ta sqaroj njëherë e mirë këtë histori. Kam dijeni të plotë rreth kësaj historie. Leka Zogu I ka pasur informacion për komplotin dhe ka takuar personalisht Xhevdet Mustafën, diku në Zelandën e Re. Atje është bërë edhe plani për eliminimin e Enver Hoxhës. Sapo janë takuar, Leka I e ka parë të shoqëruar me disa persona që i njihte mirë.

Cilët ishin këta persona?

Nuk më kujtohen emrat, pasi nuk i kam parë me sytë e mi. Vetëm di që Leka I më ka thënë që ka parë në një tavolinë me Xhevdet Mustafën biznesmenë që bëjnë tregti të ngushtë me Enver Hoxhën dhe janë krejt të pabesueshëm për të kryer një mision. Të njëjtën gjë ia ka thënë edhe vetë Xhevdet Mustafës. E ka paralajmëruar që të mos e bënte atë komplot. Leka Zogu I është larguar shumë i mërzitur nga ai takim dhe nuk ka dashur që të mësojë më shumë se si do ta realizonte komplotin Xhevdet Mustafa, në mënyrë që çdo gjë që të ndodhte më pas, ashtu siç ndodhi, të mos i faturohej atij. Pra, për t’iu përgjigjur pyetjes suaj, Leka Zogu I jo vetëm që nuk ka mbështetur komplotin e Xhevdet Mustafës, por edhe ka qenë krejtësisht kundër tij, për arsyet që ju parashtrova.

Shihet qartë që ju e mbroni si xhaxhain tuaj, Ahmet Zogun, ashtu edhe djalin e tij, kushëririn tuaj të parë, Leka Zogu I. Pavarësisht rrëfimit, flitet se ju jeni përjashtuar njëherë nga oborri mbretëror?

Ju kam treguar që fëmijërinë unë e kam kaluar në Turqi. Por pasi i jam ribashkuar familjes mbretërore në Egjipt, në vitin 1947, kurrë nuk jam ndarë prej tyre dhe as nuk jam përjashtuar. Po të bëni llogaritë, kam qenë rreth 14 vjeç kur jam takuar me familjen mbretërore. Vetëm nëse më kanë përjashtuar kur kam qenë foshnjë dhe unë nuk jam në dijeni, me të drejtë… Në të gjithë vitet e aktiviteteve të familjes mbretërore është e dëshmuar me dokumente prania ime. Megjithatë, e di unë se nga kush kanë dalë këto thashetheme, se e kam dëgjuar edhe më parë.

Nga kush?

Nga Isuf Mullai. Ai është personazhi real i librit “Mërgata e Qyqeve”, ai që në libër vesh petkun e Manush Kelmendit. Spiuni i Enver Hoxhës. E ka pranuar edhe vetë ai. Isuf Mullai shërbeu disa vite si agjent i Sigurimit të Shtetit, i infiltruar në oborrin mbretëror në mërgim të Ahmet Zogut. Po kur u zbulua, pas kthimit në Shqipëri, ai filloi të trillojë histori. Fiks ashtu siç ia kishte ënda Enver Hoxhës. Një pallat mbretëror me intriga brenda, të zbukuruara, të fantazuara me stilin tipik komunist…

Porosia e Zogut për t’i vënë eksploziv Aeroportit të Gabonit

Dihet tashmë që jeta i ka nisur me emigrim Leka Zogut I, pasi u largua nga Shqipëria ende pa mbushur 48 orë. Megjithatë, nga transferimi nga një shtet në tjetrin, ka plot histori për të treguar. Siç është kjo e rrëfyer prej Skënder Zogut, në Aeroportin e Gabonit. “Në shtator 1962 lamë Francën për t’u vendosur në Spanjë, ku ishte në fuqi Mbreti Juan Carlos. Në vitin 1976, Leka I themeloi Këshillin për Çlirimin e Shqipërisë Etnike, u zgjodh dhe komandant i Ushtrisë Kombëtare për Çlirimin e Shqipërisë Etnike. Gjatë vitit 1977, ai i intensifikoi aksionet dhe demarshet politike kundër regjimit komunist të Tiranës. Por, ky aktivitet do të bëhej shkak që Spanja, një aplikante e zjarrtë për t’u anëtarësuar në Bashkimin Europian, të tërhiqej përballë trysnisë së disa vendeve që ankoheshin se rrëzimi i qeverisë komuniste në Shqipëri do të sillte si efekt edhe destabilizimin e Jugosllavisë. Prandaj, qeveria spanjolle kërkoi ndërprerjen e aktivitetit të mbretit Leka, duke e detyruar këtë të fundit të largohej në janar të vitit 1979 drejt Rhodezisë. Por, duke qenë se aty nuk kishte linjë direkte avioni, mbërritëm në Gabon, me 60 ushtarë. Gjendja ishte shumë e tensionuar, pasi Leka I duhej të merrte leje për të ikur që andej, se kishte informacione që Presidenti i Gabonit kishte bërë bisedime me Enver Hoxhën, për të na dorëzuar te ai. Atëherë, Leka Zogu I na tha: Unë po shkoj të takoj funksionarët e shtetit dhe diplomatët. Nëse nuk kthehem brenda 2 orësh, hidheni në erë këtë aeroport dhe çfarë t’ju dalë përpara… Ishin orët më të gjata që kemi kaluar. Fatmirësisht, ai u kthye me miratimin në duar dhe ne u nisëm drejt Rhodezisë, Zimbabveja e sotme”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...