Published On: 27 Janar, 2016

Dëshmitarët kundër Haradinajve u vranë në prita

rexha4

Shkruan: Leotrime Osaj
Shumica e dëshmitarëve në gjykimin kundër Ramush dhe Daut Haradinajt u vranë në mënyra të çuditshme dhe në prita të ndryshme, gjë që ndikoj tek dëshmitarët tjerë ta ndërrojnë apo ta tërheqin padinë për krimet e kryera gjatë luftës, dhe pas ndërhyrjes së forcave të NATO-s në Kosovë.
Daut Haradinaj ishte i akuzuar për vrasjen e 4 ushtarëve të UÇK-së menjëherë pas hyrjes së NATO-s në Kosovë Sinan Musajt, Rexhë Osajt dhe Ramë Idrizit dhe Bashkim Balajt, në këtë gjykim që ishte mbajtur në vitin 2002 i njohur si gjykimi i grupit të Dukagjinit kishte shumë dëshmitarë të cilët dëshmuan se si gjatë luftës ishin rrahur dhe maltretuar nga Daut Haradinaj, por çuditërisht shumica e atyre që kishin dëshmuar, një ndër ta ishte edhe kolonel Tahir Zemaj ishin vrarë në prita të ndryshme dhe kjo kishte ndikuar që shumë persona të tjerë të tërhiqnin padinë ndaj tij, por Gjykata e Qarkut në Prishtinë dhe ajo Supremja kishte dënuar me një dënim qesharak 3 vite heqje lirie për Daut Haradinajn, Idriz Balajn, Bekim Zekajn, Ahmet Elshanin dhe Ramush Ahmetajn të cilët ishin shpallur fajtorë për vrasjen e 4 ushtarëve të UÇK-së dhe maltretimin e disa të tjerëve, e që këta ushtarë vinin kryesisht nga brigada 134 e udhëhequr nga Kolonel Tahir Zemaj, i cili pas disa atentateve ishte vrarë së bashku me djalin Enisin dhe kushëririn Hasanin në janar të vitit 2003 në hyrje të Pejës përderisa ishte duke u kthyer në shtëpinë e tij në Strellc të Deçanit.

Rexha1

Rexhë Osaj
E njëjta gjë kishte ndodhur edhe tek Ramushi, i cili ishte i akuzuar nga gjykata ndërkombëtare e Hagës për krime lufte gjatë vitit 1998-99, shumë dëshmitarë ishin kërcënuar dhe disa prej tyre kishin tentuar të vriteshn gjë që kishte bërë që shumica ta ndërronin dëshminë siç kishte deklaruar edhe vetë gjykata e Hagës, e një ndër vrasjet ishte ajo e një dëshmitari kyç në rastin e një vrasje, e cila ishte urdhëruar nga vete Ramush Haradinaj, Kujtim Berishës ishte dëshmitar i mbrojtur i prokurorisë, i cili ishte goditur me makinë në Podgoric dhe makina që e ka goditur për vdekje ende nuk është gjetur.

Më poshtë mund ta shikoni listën e atyre që u vranë, të cilët ishin në listë si dëshmitarë kundër Daut Haradinajt dhe disa foto të atentatit ndaj tyre.

Lista e dëshmitarëve të vrarë
-Tahir Zemaj, i vrarë në një atentat në hyrje të Pejës së bashku me djalin Enisin dhe kushëririn Hasanin.
-Ismet Musaj i vrarë në vitin 2001 pak para se të thirrej në gjykimin kundër “Grupit të Dukagjinit”.

-Sadik Muriçi i plagosur në vitin 2002 në Pejë.
-Mirth Muriçi i vrarë me armë zjarri në vitin 2002 në Pejë.
-Bekim Mustafa dhe Avni Elezaj të vrarë me armë zjarri në Pejë në vitin 2002.
-Smajl Hajdari i vrarë me 17 shkurt 2002 në hyrje të shtëpisë së tij
-Ilir Selimaj me gruan dhe vëllain Feridin i vrarë në një pritë
-Sebahate Tolaj dhe Isuf Haklaj polic të njësitit hetimor në regjionin e Pejës të vrarë në një pritë përderisa ishin duke shkuar në punë.

-Sadik Musaj i vrarë me 1 shkurt 2005
-Sinan Musaj i vrarë me 14 qershor 2005
-Gjeladin Musaj i vrarë me 16 qershor 2005
-Kujtim Berisha i vrarë në një aksident në Podgoricë në vitin 2007. (Shqiptari.eu)

rexha2

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...