Published On: 12 Maj, 2016

Dëshmia tronditëse. Ja spiunët e SHIK-ut: Berisha, Topalli, Bode, Zhej e Hoxha

I-sh-funksionari i lartë i Shërbimit Informativ në vitet ’90, Andrea Dimushi, duke folur në një intervistë për gazetën Dita, ka treguar pseudonimet e disa nga ish-anëtarëve të Sigurimit të Shtetit, që sot janë në politikë.

Ai përmend përveç Berishës, edhe Ridvan Boden, Jemin Gjanën, Jozefina Topallin, por edhe disa personazhe të tjerë si Artan Hoxha, madje dhe Artur Zheji.

“Një djalkë pe Rakicke (fshat kufitar në Korçë), na e sollën në Librazhd pas mbarimit të shkollës e më pas u bë i madh në PD?? Është Ridvan Bode… Nga fukara kooperative, tani vetëm makina i bën mbi 70.000 euro! Nuk do flisja për të nëse nuk do drejtonte një fushatë të ardhshme e do i thotë demokratëve se kur PD do vijë në pushtet do qeverisë me duar të pastra… më mirë se në kohën e “Sudes”? Zot na ruaj!! Po i bie drejt o Ridvani i Rakickës… Ke qenë bashkëpunëtor i Sigurimit? Je i pasur o kolegu im spiun? O “Korçar”. A vazhdon ta këndosh atë këngën e dikurshme “o moj “korcar-re”, sa e bukur je?”. Si nuk na ke treguar njëherë si erdhe në Tiranë e për çfarë kontribuove në demokraci që u bëre nr. 2 i PD-së?
Do tjetër? Më ka marrë malli të takoj një mikun tim të vjetër ish deputet në Pogradec, që dhe ky flitet se do drejtojë fushatën e ardhshme të PD-së. Ka qenë dhe ministër, por kur e njoh unë ka qenë i ri… “I Vogël” dmth. Kur je “i vogël” edhe të falet apo jo. Të kam falur, madje nuk doja as ta zija në gojë as emrin, o Jemin”, shprehet ai.

“Kolegen Jozefinë. Ka kaq vite as pohon, as mohon bashkëpunimin. Përveçse bën biografi, zonjë, përgjigju njerëzve që të kanë zgjedhur. Kolegia ime e dashur“Dizenjatore”! Ishe fare e varfër dikur, je në majë aktualisht për pasuri”, vijon më tej Dimushi.

”Po i përkthejmë në emra konkretë që ta dinë të gjithë se PD ka qenë dhe është e mbushur me “kolegë”. Ka të drejtë Arben Duka kur thotë që PD-në e ka krijuar Sigurimi i Shtetit. Në politikë janë dhe dy “fukarenj”… Preç Zogaj që është pastruar me vendim gjykate, si dhe ai që për pak na u bë president i republikës, Artan Hoxha… Nuk ka nevojë të përmend pseudonimet e tyre, pasi i dinë të gjithë. Por, ndalova për këta të dy për të bërë një shpjegim, pasi ata sot na hiqen si viktima… Ja psh, Artur Zheji a është përgjigjur ndonjëherë si“Bozhur”, për çfarë është angazhuar si koleg i Sigurimit të Shtetit?”, e mbyll ai. /Tema/

 

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/reagon-i-biri-i-fatmir-limajt-pse-lavatriqja-speciale-nuk-po-e-kap-hashim-thacin/

http://www.shqiptari.eu/hetim-i-ri-kunder-fatmir-limajt-dyshohet-per-vrasjen-e-dy-veprimtareve-te-ldk-se-ramiz-hoxha-dhe-selman-binishi/

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. gezim maloku thotë:

    Z. Operativic Andrea Dimushi ! Po i ben nje sherbim te madh Atdheut dhe Partise, me keto Informacione edhe pse me pak vonese. Duket, qe ke qene nje “peshkatar i zoti” dhe paske kapur ca peshq te medhenj, qe sot ndodhen ne Opozite, me Partine – Shtet, te ciles ti i sherbeve me “Besnikeri Qeni”. Nuk mund te numurohen viktimat e vdekura nga torturat cnjerezore te Sigurimit ( Sigurim = Krim ) te pavarrosura dhe sa mijera te tjera, qe sot po iu zbuloni “Njollat ne Biografi”, mjeti me te cilin Shteti Kriminal ua nxinte jeten “Armiqve te Partise” dhe pa pike dhimbje njerezore, i kalonte ne plumb ata qe kapeshin jo vetem ne kufi, por edhe ata, qe kishin pare “emderr” per tu arratisur nga Ferri i Krimit te Sigurimit” komunist. Bravo Zotin Oprativic, qe nga menxyrat, ja kaluat edhe UDB-qe, qe polli ( e volli ) Sigurimin shqiptar, qe ne fakt qe Instrumenti me Antishqiptar se vete Udbashet e Serbise se Madhe ! Vazhdo e shkruaj, me shkresa e fakte, se e ndihmon shume Partine dhe popullin shqiptar, me vrerin e koncentruar, me te helmet se ai i Kobres.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...