Published On: 17 Tetor, 2016

Dëshmia tronditëse e Metush Krasniqit për Adem Demaçin, a e tradhtoi Demaçi Metushin!?

 
“Me Adem Demaçin biseduam më 1963. Ai më foli për nji Organizatë Marksiste Leniniste, ndërsa unë isha i interesuar për vazhdimësi të NDSH-së (Nacional Demokratikja Shqiptare). Ademi më tha se ajo asht një organizatë fashiste! Unë e ndjeva veten keq dhe i thash se nuk doja të punoja për komunizëm. Ato ditë më morën në hetuesi e më keqtrajtuen sa s`bëhet, duke më kërkuer t’i informoja për organizatën e NDSH-së! Na thuej me kë e ke formuar organizatën? – Ju thash, pse më torturoni, pse nuk jua paska thënë i njëjti se me kë e kam formuar organizatën, derisa ditka për formimin e saj?”

Burimi i informacionit – Familjarët e Metush Krasniqit dhe libri i të burgosurit politik Ramadan Haziri – “Imazhi i vëllait në sytë e motrës”, fq. 144.

 

Për Hydajet Hysenin

 

“Pasi më rrihnin e më dërrmonin me tortura, udbashët më kthenin dikur në qeli. Hydajeti, në vend se të tregonte pak ndjesë, ju thonte shokëve tjerë: ja, e paskan palue këtë nacionalistin dajak, dhe qeshej! Në këto momente e ndjeja vehten ma të dërrmuem se kurrë. Asgja nuk më ka ba në shpirt tortura e udbashëve, sa ma kanë ba thumbat e Hydajetit pas maltretimeve dhe torturave që i përjetoja. Mua si nacionalist më torturonin pa masë, ndërsa marksistët nuk i preknin me dorë.”

 

Burimi i informacionit – Familjarët e Metush Krasniqit

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Ilmi thotë:

  Ipata than nifar Dibranit si reklamonte hidajet hysenin se nukja vlen ta paraqitesh si hero se edhe ne luften e ffndit pas masakres ne fshatin Studime ai te nesermen me njerzit e vet benin “dasm ” aheng me meze e raki e kang me qifteli se u masakrrun 110 shqiptar qe vet me ata shokt e vet i pregaditi ne rradh dhe i qoi mish per top ni nderta edhe vllau im..e list kush kuka qen aka ba roje me gjitha informatat qe jukan dasht shkive!!!.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(4)
 2. Xhabir Haliti thotë:

  Flitet se Hydajet Hyseni ka tradhetuar gjithe shoket.
  Shume njerz t’idealit flasin keq per te, me plot dyshime.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(6)
 3. Mergimtari thotë:

  Nuk besoj se do te kete njeri me te ndershem e patriot me te madh se Metush Krasniqi.
  Ademi eshte faqja e zeze me te gjitha te zezat, pa asnje te bardhe. Ai eshte pjelle e komunisteve te te gjitha ngjyrave sllave e irtodokse. Mjerisht, mazanakeq. Hyda, s’eshte hiq me i mire.’tash do te shihen evdi te dalin ne ledine te flliqtat e tyre.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(69) Nuk Pelqej(13)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...