Published On: 3 Mars, 2016

Der Standard: As milionat e BE-së e të Amerikës, nuk e ndalin korrupsionin në Kosovë

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po japin qindra miliona euro në adresë të shtetit më të ri në Evropë, Kosovës, por ky vend nuk po e gjen zgjidhjen e problemit sesi të dilet nga korrupsioni.

Me kësi vlerësimi e nis një shkrim kushtuar situatës aktuale në Kosovë,  gazeta austriake “Der Standard”

Për të luftuar këtë dukuri në baza vjetore Bashkimi Evropian  jep 70 milionë euro , ndërsa Amerika  mbi 20 milioën, i ka thënë gazetës përfaqësuesi i BE-së , Samuel Zbogar.

Këtë ndihmë “Der Standard” e quan të pashoqe, porse pos në luftimin e korrupsionit, përshkruhet se as në aspektin ekonomik Kosova nuk po gjen dalje nga kriza, përcjellë Klan Kosova.

Si shpresë për rritjen ekonomike shihet privatizimi i “Brezovicës” por edhe këtu prestigjiozja austriake shkruan se po humbet durimi.

Si shpjegim për situatën, thuhet se janë negative edhe shifrat që BE-ja  i jep për papunësinë në Kosovë, më 2014 thuhet se niveli i përgjithshëm i papunësisë ishte35 për qind  derisa sipas gazetës 65 përqind e popullatës nga 15 deri në 24 vjeçar kurrë nuk e kanë pasur një punë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...