Published On: 17 Maj, 2016

Deputetja Kadaj-Bujupi me fjalim të vjedhur në komisionin parlamentar

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Donika Kadaj-Bujupi, të hënën mori pjesë si anëtare e re në takimin e Komisionit për Stabilizim Asociim në Kuvendin e Kosovës.
Kadaj-Bujupi, e cila në VV ka kaluar nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, ka zënë në këtë komision vendin e Ilir Dedës, i cili ka braktisur radhët e VV’së për të formuar një parti të re politike, dhe aktualisht është deputet i pavarur.

Anëtarja e re e Komisionit për Stabilizim Asociim në takim ka folur për dialogun politik dhe funksionimin e institucioneve demokratike.

 Por, ajo duket se nuk është lodhur shumë për ta shkruar fjalimin e saj. Ajo del të ketë kopjuar një pjesë të fjalimit të saj nga një opinion i Jusuf Thaçit, ish-drejtor i Arsimit në Komunën e Prishtinës, i botuar në kallxo.com dhe disa portale të tjera, më 10 maj, plot 6 ditë para fjalimit të Kadaj-Bujupit, shkruan Gazeta Express.

Disa paragrafë nga opinioni i Thaçit kanë zënë vend, të pandryshuar, në fjalimin që Kadaj-Bujupi e ka mbajtur në takimin e Komisionit për Stabilizim Asociim, e që gazeta “Zëri” e ka publikuar të plotë.

Këta janë paragrafët që deputetja del t’i ketë vjedhur nga opinioni i Thaçit:

“Nëse Kosova e ratifikon Marrëveshjen ekzistuese për Demarkacionin e Kufirit me Malin e Zi, e cila nuk bazohet në parimet, normat, rregullat, ligjet e precedentët e të drejtës ndërkombëtare – përmes të cilave do të sigurohej demarkim i saktë dhe i drejtë i kufirit – atëherë Kosova bëhet vendi i parë nga shtetet e dala nga ish-Jugosllavia që lejon që kadastri të përdoret ekskluzivisht si bazë e vetme për demarkacion (jo për delimitim).

Me këtë, Kosova krijon një precedent, të cilin do të detyrohet ta zbatojë edhe me rastin e demarkimit të kufirit me Serbinë në të ardhmen (meqë vetë Serbia do të insistojë në këtë). Kjo është tmerrësisht e rrezikshme për Kosovën, sepse autoritetet kosovare (tash shteti i pavarur i Kosovës) nuk kanë pasur kontroll mbi librat kadastralë që prej vitit 1989 e deri më 17 shkurt 2008 (kur Kosova është bërë shtet).

Për më tepër, pothuajse të gjithë librat kadastralë të territorit të Kosovës (sigurisht jo pa qëllim) janë marrë nga Serbia me rastin e përfundimit të luftës në Kosovë më 1999 dhe për vite të tëra institucionet e Kosovës as që kanë pasur qasje në këto dokumente (edhe sot e kësaj dite Kosova nuk disponon me të gjitha librat kadastralë, sepse ato mbahen në Serbi).”
thaci_1463434306-2102003

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...