Published On: 10 Shtator, 2016

Deputetja Haxhiu: Marrëveshja për diplomat është e dëmshme

Deputetja e AAK-së, Teuta Haxhiu, e cila është edhe anëtare e Komisionit Parlamentar për Arsim, ka reaguar lidhur me marrëveshjen e arritur në Bruksel, për njohjen e diplomave në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Sipas saj, diplomat që do të njohin Kosova e Serbia do të mbajnë logon e BE-së dhe kjo e vë në pikëpyetje ekzistencën e shtetit të pavarur të Kosovës.

“Marrëveshje të tilla e prezantojnë Kosovën si një etnitet autonom, çka është synim edhe i Serbisë, e jo si shtet të pavarur, siç edhe jemi shpallë e njohur nga mbi 100 shtete”, deklaron Haxhiu.

Deputetja Haxhiu deklaron se Edita Tahirit dhe Qeverisë, nuk i ka mjaftuar se Kosovës ia vendosën një fusnotën, por tani edhe kjo për njohjen e diplomave, vetëm me logo të BE-së, e tregon çartë se sa keq janë duke u zhvilluar negociatat dhe se sa dëme, gati të pariparueshme, do të shkaktojnë ato për të ardhmen e Kosovës.

“Këto marrëveshje në vend të vlerësimit të ”lartë” do të duhej të merreshin si alarm dhe të përçonin porosinë për ndërprerjen e menjëhershme të këtyre bisedimeve dhe rimodelimin e tyre”, shprehet deputetja e AAK-së.

“Më mirë një ego e shuar shpejtë, se sa dëme pa fund për vendin”.

“E për fund,nuk pritet ndonjë surprizë e bukur nga këto negociata, kur kemi parasysh edhe nivelin e delegacionit të Kosovës, në këto tema shumë të ndjeshme”, deklaron Teuta Haxhiu, deputete e AAK-së dhe anëtare e Komisionit parlamentar për Arsim./

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...