Published On: 18 Shkurt, 2016

Deputeti Hajdar Beqa “rehaton” edhe një familjar në “Ibër Lepenc” (DOKUMENT)

Në ditën kur do të ketë festë familja e deputetit Hajdar Beqa, kompania publike ‘Ibër Lepenc’ nuk do të punoi. Kjo pasi që në këtë ndërmarrje hidroekonomike që nuk ka shumë punëtorë, kreu i degës së PDK-së në Gjakovë, i  ka të punësuar tre familjarë.

Gjatë mandatit sa Beqa ishte kryeshef ekzekutiv i ‘Ibër Lepencit’, në këtë kompani publike ai kishte punësuar bashkëshorten e tij dhe tezen e bashkëshortës.

Ndërsa tashmë kur Beqa ka kaluar në Kuvend, ndikimi i tij në këtë kompani publike nuk është zbehur aspak, pasi që ushtruesi i detyrës së kryeshefit ekzekutiv, Demë Abazi ka ardhur në krye të ndërmarrjes me mbështetjen e fuqishme të deputetit Beqa.

Burime të sigurta të portalit ‘Infokusi’ bëjnë të ditur se këto ditë Beqa në ‘Ibër Lepenc’ e ka punësuar edhe bashkëshorten e mikut (emër i njohur për redaksinë e Infokusit), të cilin punësim e ka aprovuar kryeshefi Abazi.

Hajdar Beqa sa ka qenë kryeshef ekzekutiv i ‘Ibër Lepencit’ ka deklaruar në Agjencinë Kosovare Kundër Korrupsionit paga dhe bonuse vjetore prej hiç më pak se 26.061 euro, apo 4611 euro të pastra në muaj, pagë kjo shumëfish më e lartë se e presidentes të Kosovës, Atifete Jahjaga, kryeparlamentarit Kadri Veseli dhe tre fish më e lartë se e kryeministrit, Isa Mustafa.

Po ashtu bashkëshortja e tij në ‘Ibër Lepenc’ ka deklaruar se i merr 12.074 euro neto në vit, apo sa paga mujore e një ministri në Qeverinë e Kosovës, shkruan portali Infokusi.com.

Në deklarimet vjetore të pasurisë, kreu i PDK-së në Gjakovë, Hajdar Beqa, ka deklaruar pasuri në vlerë prej rreth 1 milion euro, përkatësisht pasuri të patundshme (shtëpi, truall, banesa) në vlerë prej rreth 850 mijë euro, dy vetura rreth 40000 euro, BMW X5 në vlerë prej 24.000 dhe golf 7 që kushton 13.000 euro, transmeton blic.

Beqa i ka deklaruar edhe rreth 12 mijë euro para të gatshme në bankat komerciale të Kosovës.

1192123543

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...