Published On: 20 Maj, 2016

Deputeti Bulliqi i përgjigjet Mustafës se kush ka njohuri për kufij

 

Deputeti i LDK-së, Shpejtim Bulliqi – njëherësh ekspert i gjeografisë dhe një nga zërat kryesorë kundër vijës së demarkacionit të caktuar nga ekipet e Qeverisë së Kosovës – ka reaguar pas asaj që ka thënë kryeministri Mustafa.

Ai ka thënë se në mbledhjen e KP të LDK-së është diskutuar kalimthi, ku janë diskutuar faktet nga terreni, vërejtjet dhe brengat rreth atij procesi, transmeton Koha.net.

Isa Mustafa ka thënë më parë se ekspertët vendorë nuk i kanë as vijat e tokave të tyre të vëna, e jo më të vendosin kufinjtë e vendit. Por, Bulliqi ka kthyer përgjigje në këtë deklaratë të Mustafës.

“Të vetmit që ishin dhe janë kundër këtyre fakteve dhe në një forme bënin përpjekje për ta arsyetuar këtë proces si ‘të drejtë’ dhe ‘në dobi’ të territorit të Kosovës ishin ata të cilët nuk kanë njohuri profesionale për procesin dhe mendimet e të tjerëve i marrin si të gatshme pa i shtjerrë të gjitha faktet dhe faktografitë shkencore dhe ligjore. Këto fakte dhe faktografi janë te punuara dhe publikuara nga institucionet shtetërore dhe të sigurisë të një periudhe kohore ku baballarët tanë dhe shërbyesit e atij shteti as që kane guxuar t’i vënin në pikëpyetje dhe tani, kur janë në dobi të Kosovës, përpiqen t’i hedhin si të pasakta”, ka thënë Bulliqi në llogarinë e tij në Facebook.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mal Uka thotë:

  Dihet se nga kulla ne drejtim te rozhajes fshatrat e
  para ne teritor te malit te zi jan shqipetare Pra nese
  dikush prej Dacajve ka prone kenej kulle Nese dikush prej
  dacajve thot se Malazezet ndonjehere e kan qfrytezue token
  (malin, kullosat ) knej kulle atehere do pajtohemi se
  kufini i Isa kukuruzit eshte ne rregull ! Pra nese me
  regjistra katastral ka malazez apo shqipetar te malit te zi qe ka prone deri te kufini i ri i qitur artificijal
  neve duhet te pajtohemi A egziston nje teritor pa pronar
  katastral mes te dy shteteve ? Pse nuk u muren edhe regjistrat katastral te malit te zi por veq te kosoves
  per vendosje te kufinit ? Pra kufini eshte dallash siq eshte vete Isa dallash dhe po blegron si me kane dash!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...