Published On: 1 Korrik, 2016

Deputeti Bulliqi: Edhe faktet malazeze dëshmojnë se Kulla dhe Çakorri janë të Kosovës

Shpejtim Bulliqi, deputeti nga Lidhja Demokratike e Kosovës, i cili është edhe gjeograf ishte i ftuar në Info Magazine të Klan Kosovës.

Me Bulliqin është diskutuar për Demarkacionin me Malin e Zi.

 “Kohëve të fundit kemi arritur ta gjejmë Kushtetutën e Malit te Zi të vitit 1947, e cila e përshkruan jashtëzakonisht bukur vijën kufitare”.

“Shihet shumë qartë që vija kufitare ka qenë dhe do të mbetet Çakorri dhe Kulla”.

“Ne jemi duke punuar me kolegun Florim Isufi dhe besoj gjatë javës së ardhshme do të dalim me një material publik dhe do të ofrojmë të gjitha faktet që kemi arritur gjatë kësaj periudhe kohore”.

“Këto janë shtesë e të gjitha fakteve që kemi ofruar edhe më herët, e që Qeveria e Kosovës nuk i ka marrë parasysh”.

“Problemi nuk është se kemi të bëjmë me një sipërfaqe të Kosovës, sa është problematike çështja e aspektit gjeostrategjik e asaj hapësire”.

“Për shkak se vija kufitare tani kalon në kurrizin e maleve kjo mund të shkaktoj probleme edhe në të ardhmen. Është problematike edhe mungesa e resurseve ujore. Do të ketë probleme sa i përket menaxhimit të këtyre ujërave”.

Bulliqi tha se Qeveria nuk po bën hapin e duhur rreth zgjidhjes së këtij problemi.

“Do të ishte mirë të gjithë këta që të dalin e të kërkojnë falje publikisht për gabimet që do të ndodhin, e që shpresoj të mos ndodhin”.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. ymer thotë:

  Se pari keto fakte nuk po i pranon kryeministri yt dhe kryetari yt. Ne nuk kemi problem me malazes por me shqiptar qe po dojn me tregue se bajm qka te duem e skeni qka na bajni.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(2)
 2. ymer thotë:

  Se pari keto fakte nuk po i pranon kryeministri yt dhe kryetari yt. Ne nuk kemi problem me malazes por me shqiptar qe po dojn me tregue se bajm qka te duem e skeni qka na bajni.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...