Published On: 22 Shkurt, 2016

Deputetët i mbyllin në karantinë! Isa dhe Hashimi bashkë (Video)

Të mërkurën deputetët mund të mblidhen jo vetëm për vazhdimin e seancës së mbetur të premten, por edhe që Hashim Thaçin ta bëjnë president të republikës.

Kjo do të ndodhë nëse më së largu të martën mblidhet kryesia që të caktojë datën e seancës solemne për presidentin, e nëse jo, atëherë kryeministri do të thërrasë seancë të jashtëzakonshme për të enjten, raporton KTV.

Kështu kanë bërë të ditur burime të KTV-së që kanë thënë se deputetët e të dyja partive në pushtet janë obliguar të mos udhëtojnë jashtë vendit gjatë kësaj jave.

E partitë opozitare janë të vendosura se do të pengojnë me të gjitha format zgjedhjen e Hashim Thaçit në krye të shtetit.

Thonë se jo vetëm brenda Kuvendit, por në ditën që do të thirret seanca për presidentin do të ketë protesta edhe jashtë.

Opozita thotë se protestat do të jenë të qeta, dhe njëjtë thonë edhe për protestën e 27 shkurtit, kohë kur përfundon afati që opozita i ka dhënë qeverisë për dorëheqje.

Nëse qeveria nuk reflekton, opozitarët nuk e përjashtojnë mundësinë që protesta të jetë e pandërprerë, ditën e natën, madje edhe me tenda para qeverisë e Kuvendit.

Sikurse në Vetëvendosje, edhe në AAK nuk e përjashtojnë këtë mundësi, por vendimin pritet ta marrin gjatë ditëve në vijim.

Qysh në nisje të kundërshtimit opozitar ndaj dy marrëveshjeve për asociacionin e demarkacionin, lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, pati paralajmëruar protesta deri në arritjen e qëllimit, transmeton Koha.net.

Edhe tash, si ish-deputet, Ramush Haradinaj ka thënë se kontributin e tij në mbrojtje të shtetit do ta japë bashkë me shumë protestues para institucioneve të republikës.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...