Published On: 25 Gusht, 2016

Deputetët e Kosovës, s’dinë ta flasin mirë shqipen standarde (Video)

Veprimet politike që ndërmarrin, nuk janë temë e një studimi që bëri Vjosa Hamiti. Por, me gjuhën që deputetët e Kosovës flasin, është marrë gjatë kjo studiuese e gjuhës e letërsisë shqipe.

Një fjalim i deputetes Melihate Tërmkolli po vlerësohet me shumë gabime e gjuhën standarde nuk e flet as deputetja e vetëvendosjes, Donika Kadaj Bujupi.

Studiuesja Hamiti ka plot vërejtje edhe për të folmen e kryekuvendarit.

Ajo e krahasoi të folmen e deputetëve të Bundestagut Gjerman dhe atyre të Kosovës, duke thënë se këta të fundit nuk e kanë fort zanat përdorimin e gjuhës standarde shqipe. /Klan Kosova/

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    Shkollat qe kane dhe i kane krye shumica e deputeteve edhe shume mire e flasin gjuhen shqipe mandej , me diploma te marra pa merita ose me diploma te blera qete ne siperfaqe rezulltatin dhe nuvelin e ulet gjuhesor te deputeteve por , edhe e te shume qeveritareve te Kosoves
    Ne nji pyetje e deputeti nga salla e Kuvendit te Kisoves qe ia beri zevendskryetarit te Kuvendit z.Xhavit Halitit ky i fundit ia pergjegj me haaa ( ne vende urdhro ) …edhe nji here se s ndjeva ( ndegjova ) mire.Kete Haa z. Haliti e tha publikusht dhe tregoi se sa i perket pergatitjes kominikuese eshte vertet taulla rasa…thjeshte…eshte nji TMERR gjuhsor…eshte ndotje gjuhesore qe zyrtaret e Kosoves tregojne nuvelin e tyre te ceket arsimor

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...