Published On: 24 Maj, 2016

Deputetët e Kosovës marrin 1500 euro në muaj dhe mungojnë në seancat e Kuvendit (Video)

Rreth 1 mijë e 500 euro marrin pagë mujore deputetët e Kuvendit të Kosovës. Kjo është më shumë se katërfishi i pagës mesatare në Kosovë që është 360 euro, raporton KTV.

Javën e kaluar është bërë hera e tretë radhazi që seancat janë ndërprerë për mungesë kuorumi, për shkak se deputetët e partive në pushtet kanë shkuar kryesisht vetëm për t’u nënshkruar për mëditje.

19 deputetë janë nënshkruar sa për të marrë mëditjen ekstra për seancë, por nuk kanë qëndruar deri në fund, duke pamundësuar kështu vazhdimin e punës.
Prej tyre, 11 deputetë të LDK-së, 10 të PDK-së, 4 deputetë të Listës Serbe dhe 2 të 6+.

Shefi i deputetëve të LDK-së ka thënë për KTV-në se kjo është papërgjegjësi dhe e pajustifikueshme, transmeton Koha.net.
Ai ka propozuar se duhet shqyrtim i rregulloreve që në të ardhmen të ketë sanksione për ata që mungojnë në seanca.
Sipas monitoruesve të Kuvendit, kryesia është e autorizuar dhe mund të vendosë që në raste të veçanta të bëjë sanksione financiare për deputetët.

KTV-ja ka mësuar nga burime brenda PDK-së se kryetari i saj, Kadri Veseli, u ka kërkuar deputetëve të kësaj partie që ose t’i kryejnë obligimet që kanë karshi votuesve, ose të japin dorëheqje.
Për këtë, Veseli pritet t’i takojë para seancës deputetët e partisë së tij.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...